Tuberkulóza, dříve souchotiny, je vysoce nakažlivé onemocnění, které může končit i smrtí. V Česku se proti ní plošně očkovalo od roku 1953, očkování bylo zrušeno v roce 2010.
„Z dlouhodobého hlediska vykazuje počet onemocnění TBC u nás trvale klesající trend a v mezinárodním srovnání patříme k zemím s nízkým výskytem nemoci,“ píše se v dokumentu. Oproti předchozímu roku 2015 bylo loni o jeden zaznamenaný případ méně.
Nemoc se častěji objevuje u mužů než u žen, muži tvoří 70 procent případů. Nejčastěji nakažení jsou lidé ve věku 40 až 59 let. Dvojnásobně narostl meziročně počet nakažených do 20 let. Nejvíc nemocných bylo v Praze, dále v Plzeňském a Libereckém kraji. Tuberkulóze loni podlehlo 26 lidí, počet ale může zahrnovat i nakažené v dřívějším období. Pět úmrtí bylo v Praze.
Mezi více než 500 pacienty s tuberkulózou bylo 151 cizinců, nejčastěji z Ukrajiny (41), Slovenska (21), Vietnamu (21) a Rumunska (21). Léčba těch, kteří nemají zdravotní pojištění, stojí nemocnice, které je léčí, mezi 60.000 až 300.000 korunami. Ročně jde celkem asi o tři miliony korun.
TBC nejčastěji zasahuje plíce, postižen ale může být kterýkoli orgán, včetně ledvin, mozkových obalů či kostí. Pacient je vyčerpaný, trápí ho teploty a nutkavý kašel, kterým infekci šíří. Mezi rizikové skupiny patří bezdomovci, narkomani, lidé ze zemí s vysokým výskytem TBC a pacienti se sníženou imunitou. Tuberkulóza se přenáší po delším a těsném kontaktu, což je hlavně v rodinách, ale může to být i na pracovišti, ve škole či v restauraci.
ÚZIS čerpá údaje z Registru tuberkulózy, který spravuje ministerstvo zdravotnictví. Ten je součástí informačního systému ochrany veřejného zdraví a lékaři do něj případy TBC povinně hlásí.
poznámka