Co je lotosový porod?
Lotosový porod se vyznačuje tím, že po porodu není dítěti přestřižena pupeční šňůra, která jej spojuje s placentou, jako tomu bývá při klasickém porodu. Znamená to, že porodník placentu neoddělí a počká, až se oddělí sama. Tento alternativní způsob porodu se využívá nejen při domácích porodech, ale i v porodnici a dokonce i po zákroku císařským řezem.
Zatímco v západním světě se jedná o jednu z moderních metod porodnictví, ve vzdálenějších částech světa žijí lidé, jako jsou původní obyvatelé Ameriky či Balijci, kteří tento typ porodu praktikují už po staletí. Je to z důvodu, aby se v nesterilním prostředí nedostala do těla miminka infekce.
Tento termín byl však poprvé použit až v roce 1974, kdy žena jménem Claire Lotus Day zpochybnila řezání pupeční šňůry a porodila právě tímto způsobem. Dnes bývá často spojován s duchovními rituály placenty na oslavu její důležitosti v mateřství, podobně jako pohřbívání či konzumace placenty, nazývané rovněž placentofágie.
Jak se lotosový porod provádí?
V případě tohoto typu porodu jde spíše o to, co se neprovádí. Tím je již zmiňované ponechání placenty připojené k dítěti pupeční šňůrou, která není přestřižena. Následně by se měla placenta omýt vlažnou vodou a uložit do sterilního materiálu.
Někteří lidé se také rozhodnou placentu následně ošetřit solí, olejem a bylinkami, které jí pomohou rychleji vyschnout a zamaskovat zápach. Většina lidí placentu vloží do tašky nebo zabalí do látky a nosí ji spolu s dítětem. Během doby, kdy je dítě propojeno s placentou, bývá ponechána v textilních materiálech s přísunem vzduchu, aby mohla postupně vysychat.
Poté, co placenta vyschne, odpadne stejně jako tradiční řezaný pupeční pahýl. K samovolnému odloučení pupeční šňůry a placenty následně dochází v řádu 3 až 9 dní. Při klasickém porodu bývá pupeční šňůra přestřižena v rozmezí 5 až 30 minut.
Jaké jsou benefity lotosového porodu?
Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nový přístup v porodnictví, neexistuje prozatím žádný výzkum, který by potvrdil benefity, které se ohledně lotosového porodu skloňují. Pro některé matky může ovšem lotosový porod představovat duchovní rituál na počest společného života mezi dítětem a placentou. Mezi uváděné přínosy lotosového porodu patří především tyto:
- Méně invazivní přechod dítěte z dělohy do světa
- Zvýšená výživa z placenty a posílení imunity
- Zvýšený příjem kyslíku
- Zlepšení krevního oběhu
- Snížené riziko poranění pupíku
Placenta představuje zdroj živin čerpaných z organismu matky a zároveň dítě chrání před veškerými škodlivinami. Jakmile se však dostane mimo tělo, nové živiny do ní přiváděny nejsou a krev už nikam nemůže cirkulovat. Je tedy nepravděpodobné, že ponechání připevněné placenty k dítěti několik dní po porodu může skutečně poskytnout nějaké výhody.
Lotosový porod a snížení rizika infekce
Ponechání placenty u dítěte ovšem může být užitečné nebo dokonce nutné, pokud se ocitnete v urgentní porodní situaci bez lékařské pomoci. Tedy pokud začnete rodit a nemůžete se hned dostat do nemocnice, například při překotném porodu.
Ponechání pupeční šňůry připojené k placentě může pomoci dítěti snížit riziko komplikací, zatímco budete čekat na lékařskou pomoc. Je to proto, že vlastní stříhání pupeční šňůry může způsobit krvácení a infekci.
Jaká jsou rizika lotosového porodu?
Ponechání pupeční šňůry a placenty připevněné k dítěti po několik hodin nebo dnů po narození může představovat riziko nebezpečných infekcí pupečníku. Bakterie se totiž často dostávají do placenty a jejích membrán v průběhu porodu. Tím, že šňůra zůstane připojena k placentě několik hodin nebo déle, se tyto bakterie mohou přenést do pupečníkové šňůry dítěte a infikovat tuto oblast.
Infekce pupečníkové šňůry neboli omfalitida je příčinou nebezpečných komplikací pro novorozence po celém světě, zejména v těch oblastech, kde mají lidé menší přístup k čisté vodě, sterilním nástrojům a antibiotikům.
Dokud nebudou provedeny lékařské studie, které mohou určit, zda existují výhody tohoto porodu, budoucí matky by si měly být vědomy, že právě riziko infekce představuje hlavní problém, kterému své dítě vystavují.
Jaké faktory dále zvážit?
- Placenta po porodu neslouží jako přísun živin pro dítě, je tedy nutné jej kojit jako jiné děti
- K uložení placenty potřebujete sterilní místo
- Placenta bude pravděpodobně zapáchat ze stagnující krve
- Dítě musí být při převozu z porodnice umístěno v dětské sedačce i v případě, že je stále připojeno k placentě
- Je nutné opatřit dítěti oblečení s rozepínáním vpředu
- Koupání miminka může být komplikované
Pokud se zajímáte o lotosový porod, kniha australské autorky Shivam Rachana vám jistě prozradí více podrobnějších informací. Tato odborná kniha obsahuje příspěvky zdravotních profesionálů i porodní zkušenosti a najdete v ní také obrazový materiál.
Zdroje: novinky.cz, lotosovyporod.cz, healthline.com, happybaby.cz