Město Rumburk jako vlastník nemocnice zvažuje, zda udržet nemocnici dál v provozu. "To znamená uhradit ztrátu za loňský rok a slíbit úhradu za letošní rok, na tu bychom měli zhruba 32 milionů korun, to vychází při plánované ztrátě do září. Je otázkou, zda agónii prodloužit o měsíc nebo dva, či vyhlásit insolvenci," řekl novinářům starosta Lumír Kus (ANO).
O Lužické nemocnici debatovali krajští zastupitelé více než hodinu. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) řekl, že kraj má zájem pomoci. "Pokud bychom to nyní převzali, je to velký závazek. Nejjednodušší je v tuto chvíli insolvence, pak jsme schopni jednat se správcem, pronajmout si zařízení a ve zdravotní péči pokračovat. Pokud město není schopno to řešit, pojďme to řešit se správcem," uvedl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).
S návrhem na vyhlášení insolvence vedení Rumburku osloví ve čtvrtek městské zastupitele. "Nálada je taková, že zastupitelé jsou ve shodě, že se jim dále nechce prodlužovat současný stav," uvedl Kus.
Místostarosta Rumburku a krajský zastupitel Jiří Pimpara (ODS) uvedl, že situace je velmi vážná. "Má to vliv i na personál, hrozí jeho odliv zejména do Libereckého kraje," uvedl Pimpara. "V době, kdy bude v nemocnici insolvenční správce, nebude tam už žádný personál," řekl.
V pátek odpoledne se sejdou zástupci kraje, Krajské zdravotní, starostů ze Šluknovského výběžku a ministerstva zdravotnictví s premiérem. "Očekáváme, že by mohl vzniknout tlak na pojišťovny, Ústecký kraj, aby péče se poskytovala," uvedl Kus. Pro občany by podle Kuse vyhlášení insolvence nemělo znamenat žádnou změnu. "Nemocnice by běžela dál pod vedením insolvenčního správce, pak může dojít k dohodě mezi věřiteli, což jsou převážně pojišťovny. Ale vzhledem k tomu, že mezi zaměstnanci zůstali už jen srdcaři, tak ti asi ztratí poslední naději a možná budou hledat místo jinde," uvedl Kus.
Ve spádové oblasti Lužické nemocnice žije zhruba 55.000 obyvatel. Do nejbližších nemocnic v České Lípě a Děčíně to mají obyvatelé Rumburka a okolí kolem 40 kilometrů