Budapešť -
Reforma zdravotnictví je podle agentury Reuters součástí úsilí kabinetu premiéra Ference Gyurcsánye ozdravit drahý a neefektivní sektor, který výrazně přispívá k nejvyššímu rozpočtovému schodku v celé Evropské unii, na úrovni 10,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Výdaje na zdravotnictví představují sedm procent HDP.
Maďaři, kteří se za komunismu po dlouhá desetiletí těšili bezplatné péči, mají od roku 2007 platit za prohlídku u lékaře či za den v nemocnici 300 forintů (necelých 30 Kč). Roční výnos z poplatků vláda odhadla na 30 miliard, o které by se měly podělit nemocnice.
„Nový zákon dá zavedením symbolických poplatků najevo, že zdravotní péče není zadarmo,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení.
Ministr zdravotnictví Lajos Molnár na tiskové konferenci vysvětlil, že zákon zavede také tři odstupňované balíky služeb, což má zvýšit transparentnost ve financování zdravotnictví.
Základní balík, dostupný všem občanům, má zahrnout akutní péči a povinné očkování. Druhá úroveň bude určena jen těm, kdo odvádějí příspěvky do státního fondu. A třetí úroveň, skýtající třeba pohodlí jednolůžkového nemocničního pokoje, má posloužit pacientům, připlácejícím si dodatečné zdravotní připojištění.
Vláda rovněž pomýšlí zmenšit deficit zdaněním příjmů farmaceutických firem z prodeje léků. Chystané reformy ale budí protesty lékárníků a části lékařů.
ČTK