Mají nemocnice platit za lékaře v akreditovaných nemocnicích?

29. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Jak se lékaři dívají na nový systém postgraduálního vzdělávání na akreditovaných pracovištích? Ti lékaři, které nový systém čeká, jsou zděšeni. Zvláště ženy si nedovedou představit, jak za nových podmínek zvládnou práci a rodinu dohromady. Starší lékaři své mladší kolegy upřímně litují...


Na toto téma diskutovali čtenáři minulý týden na stránkách Zdraví.Euro.cz.

Odbornou publikaci tentokrát dostávají:

- MUDr. Martina Lorencová

- MUDr. Kateřina Koalová

- MUDr. Bartošová

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Martina Lorencová

Myslím si, že by měl platit opak. Krajská či fakultní nemocnice je nemocnice, která poskytuje sice praxi lékaři v atestační přípravě z periferní nemocnice, ale nezapomeňte, že lékař zde pracuje zadarmo, jen proto, aby získal zkušenosti vyššího pracoviště.

Krajská nemocnice získá pracovní síly navíc a ještě k tomu lékaře nemusí platit. Stejně je systém nastaven tak, aby fakultní či krajské nemocnice na tomto získaly. Proč si to myslí?

Navíc lékař za kurz už sám musí zaplatit, takový tříměsíční kurz ve fakultní nemocnici stojí zhruba 9500 Kč (záleží samozřejmě na oboru). Je jen na periferní nemocnici zda lékaři něco z této částky proplatí nebo ne. Komu ty peníze ale posílá? Zřejmě krajské nemocnici nebo jaké jiné instituci?

Myslím si, že je nesmysl, aby nemocnice periferní platila krajské či fakultní nemocnici ještě nějaký poplatek, když si stejně lékař kurz musí zaplatit. Lékaři by měli myslet na solidárnost se svými kolegy. Kolik lékařů vystudovalo a získalo praxe na vyšších pracovištích zadarmo?

MUDr.František TRKAN

Dnešní systém dalšího vzdělávání a získávání specializace je tak složitý a po mnoha stránkách nedořešený, že „žákům“ a „učitelům“ vůbec nezávidím a je mi jich líto. Byl jsem obojím. Já osobně jsem získával erudici v sedmdesátých a osmdesátých letech a systém se mi jevil jako dobrý a myslím, si že žádný lékař z mé generace si na něj nemohl stěžovat. Dnes všemu dominují peníze, a tak není divu, že se nacházíme tam, kde se nacházíme. Bohužel na tento stav doplatí jak pacienti, tak lékaři, protože optimální řešení je v dnešní hádavé a černobílé době v nedohlednu.

MUDr Miroslav Čermák

Nevím, jestli je tato otázka ještě aktuální. Podle sdělení prof. Cvachovce, předsedy společnosti ARIM, je nejčerstvější stav takový, že předpisy EU vyžadují, aby každé pracoviště nemocnice, kde se daný obor nachází, bylo považováno za akreditované.

Potom tedy by lékař v přípravě absolvoval jen stáže v oblastech, které v nemocnici nejsou/např. ARO okresní nemocnice by lékaře vyslalo na stáž na anestezii v kardiochirurgii apod./.Což by se vlastně od dnešního stavu nijak nelišilo.

MUDr. Ficencová

Nejen lékaři z malých nemocnic. Problém mají i lékaři pracující na akreditovaném pracovišti. Např. VFN v Praze má pouze specializovaná interní oddělení a dle nové vyhlášky je třeba k internímu základu pro obor nukleární medicína dvouletý pobyt na všeobecné interně. Dojíždět se mi tak dlouho nechce a hlavně pochybuji, že by mi VFN platila za práci v jiné nemocnici tak dlouhou dobu. Musím se přiznat, že nový systém atestací mne příliš nepotěšil. Příliš dlouhé čekání na to, než budu moct samostatně pracovat a potom, když nedej bože nebudu mít šanci dostat místo v daném oboru, budu muset vše absolvovat znovu. Předešlý systém byl mnohem flexibilnější. A to nemluvím o nejistotě, jakou mám jako začínající lékař, neboť nikdo neví, co dál, co se mi uzná a co ne? Tak pracuji a doufám…

MUDr. Bartošová

Jsem věkově i edukačně za vodou, takže to, co se předkládá, vidím vcelku bez emocí. Zdá se mi to naprosto zrůdné. Systém postgraduálního vzdělávaní stanovuje poměrně dlouhé povinné stáže na pracovištích fakultních nemocnic – i po dobu dvou let celkem. Specializované obory, statistika nám ukazuje, že medicína se feminizuje, takže:

1) pro medičky a mladé lékařky to znamená , ze pokud nemají zdravé rodiče důchodce a začnou pracovat v periferní nemocnici, nemohou si dovolit rodinu - dovedete si představit matku batolete, že 1 rok stážuje mimo své trvale bydliště, a do atestace pracuje za hubičku, takže chůva nepřichází v úvahu?

2) periferní nemocnice jsou ve finančním tlaku a počet lékařů mají nastavený tak, aby měli únosné minimální mzdové náklady. Domníváte se, ze si mohou dovolit platit na několika odděleních mladé lékaře v předatestační přípravě, kteří ani nepracují ani neslouží na mateřském pracovišti? A dovedete si představit ty zbylé kolegy, kteří to všechno oddřou! Jsem přesvědčena, ze toto vše vzniklo v teple pražských fakultních nemocnic, kde ani netuší jakou zátěž nesou periferní nemocnice a jejich lékaři. Pokud tento systém bude uveden v činnost, bude mít za následek postupné zhroucení periferní zdravotní péče nemocniční i ambulantní.

MUDr. Štorek

Pokud je to tak, jak píše kolega Čermák, je to dobrá zpráva. Nemyslím si, že by pobyt na krajském či fakultním pracovišti mladému lékaři poskytl až tak mnoho praktických podnětů pro jeho další práci. Je ale smutné, že se nikdo - v tomto případě ani současné vedení ČLK - nezasadilo o to, aby byla mladým kolegům situace jasná, ti nevědí co bude…

Zauška Vladimír

Dost náročná je již představa, že kmenová nemocnice bude muset-například před kardiologickou atestací-platit 2 roky za zaměstnance, který pro ni neodvádí žádnou práci!!!! Již to může úplně zablokovat vzdělávání mladých lékařů na další roky. Představa, že bude platit ještě nějaké peníze navíc, je v naší ekonomické situaci naprosto nereálná. Rozumím, že při zostavování vzdělávacích programu se v první řadě myslelo na odbornou kvalitu, ale ignorance praktické stránky může nakonec celý systém položit na lopatky. Zajímalo by mě, jak si to představovali tvůrci. Děkuji.

Kateřina Koalová

Nově zavedený systém vzdělávání se mé osoby bohužel osobně dotýká a situaci nesmírně komplikuje. Pracuji jako lékař v okresní nemocnici ( ke své smůle) a jelikož jsem si dovolila porodit dítě po 5 letech praxe a úspěšném složení atestace, nestihla jsem druhou atestaci i přes opětovný návrat do práce ve zkráceném úvazku v 7 měsících věku dítětě.

Podotýkám , že všechny potřebné výkony v logbooku ke „staré “ druhé atestaci mám již splněny. Nový systém mi přikazuje další rok navíc mimo kmenové pracoviště a podstatnou část nemohu absolvovat ani ve spádové krajské nemocnici, ale v Praze !!

Napadá mě otázka, zda zaměstnavatel bude vůbec akceptovat platit lékaři rok plat a poplatky za školení, když pro něj nevykáže daný lékař ani bod výkonu.

Nepovede to logicky k propouštění a další redukci zvláště menších oborů na okresní úrovní, tak jak to vidíme všude okolo sebe?

Proč lékaři zařazení do oborů před lety podle nějakých pravidel musí najednou splňovat úplně jiná daleko přísnější kritéria než starší kolegové ?

V mém případě by stačilo být o rok starší, v ruce bych měla platnou licenci a dolňování praxe by se mě netýkalo. Naši zákonodárci nesmírně zkomplikovali situaci jistě velkému počtu lékařů. Nedivím se exodu mladších kolegů za hranice a být bezdětná, bez rozmýšlení bych se vydala stejnou cestou………

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Pozn. red.: Příspěvky do diskusí jsou vkládány ručně. Čas od poslání příspěvku do doby jeho zveřejnění může být až 24 hodin.










  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?