Lékaři by si měli od září letošního roku polepšit o dva až tři tisíce korun, sestry zhruba o patnáct set korun měsíčně. Přesto se obávají toho, že pokud pojišťovny nenavýší nemocnicím platby, mohou ředitelé nemocnic, které bojují s obrovskými dluhy, sáhnout ke snížení pohyblivých složek, jako jsou osobní příplatky nebo odměny za práci přesčas.
“ Je také možné, že ředitel, aby splnil tarifní navýšení, sáhne k dalším kroku, a to k nevhodnému snižování sloužících lékařů,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu ( LOK) nemocnice v KarvinéRáji Radek Sušil.
Náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Veverka ( ODS), který řídí oblast krajského zdravotnictví, považuje toto rozhodnutí za další nesystémový krok vlády, která bez ohledu na hospodářské výsledky nemocnic navyšuje tarifní sazby a kupuje si tak klid na zbývající měsíce do voleb.
“ Zároveň vláda tímto krokem vytváří velké problémy v hospodaření krajských nemocnic, což může mít případně dopady i na zdravotní péči. Momentálně počítáme výši těchto dopadů, ale už teď je jasné, že to negativně ovlivní některé potřebné investice,“ řekl Veverka. Jeho slova potvrdil také ředitel Slezské nemocnice v Opavě Milan Cvek.
“ Pro managementy nemocnic je to nepříjemná záležitost. V našem zařízení bude letos toto navýšení platů činit asi osm milionů korun, s nimiž jsme nepočítali. I kdybychom zrušili veškeré nenárokové složky, které jsou už tak na minimální úrovni, nebude nám tato částka stačit na pokrytí zvýšených nákladů na mzdy,“ vysvětlil Cvek a dodal, že neví, jak bude v této situaci motivovat dobré lékaře, aby je v nemocnici udržel.
„Obrovskou ztrátu naší nemocnice to ještě prohloubí. Budeme muset ušetřit jinde, například na lécích či zdravotním materiálu,“ shrnul Cvek.
Marie Stypková, Moravskoslezský deník