Masarykova univerzita vytvoří platformu informací o vývoji léčiv

30. 8. 2011 7:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Čeští pacienti s nevyléčitelnými nemocemi by měli získat další možnost, jak se dozvědět o tom, že lékaři budou pro jejich diagnózu testovat nový lék či léčebnou metodu. Masarykova univerzita chce vytvořit internetové stránky pro veřejnost, které takové informace budou obsahovat.


Vytvoření webu je součástí projektu PharmAround, na který škola získala 24 milionů korun z evropských dotací. Budou se na něm podílet i další školy, nemocnice a farmaceutické firmy, uvedla škola v tiskové zprávě. Přehled klinických studií včetně pracovišť má na svém webu dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv. Je i partnerem nového projektu.

Podle autorů projektu nejsou v ČR dostatečně dostupné informace o tom, které klinické studie jsou zrovna aktuální a jak se k nim připojit. Povědomí je prý chabé i mezi lékaři a dalšími odborníky. „Lékaři pak nejsou schopni pacienty dostatečně informovat o možnosti se do nějaké klinické studie zapojit a pacienti sami se nemají jak k informacím dostat,“ uvedla hlavní manažerka PharmAround Regina Demlová.

Jako příklad uvedla léčbu rakoviny či epilepsie. Klinické studie se odehrávají většinou ve velkých nemocnicích, ale i lékaři v malých okresních nemocnicích se s takto postiženými pacienty setkávají. Projekt jim má dodat nové informace. Na webu najdou informaci, jaký lék se testuje, pro jaké diagnózy, získají i kontakt na odpovědného člověka. Podle Demlové by to mělo pomoci i výzkumníkům, protože u některých klinických studií bývá potíž s nedostatkem pacientů, kteří se do programu chtějí zařadit.

Součástí projektu bude i sada odborných kurzů pro studenty, lékaře, pedagogy a výzkumníky. Tématem odborných setkání budou nejen vývoj léčiv, ale také etické aspekty klinických studií, registrace nových léků, generická léčiva i moderní terapie. Dalšími tématy mají být farmakoekonomika a biostatistika. „Vzdělávací aktivity projektu pokryjí všechny vývojové fáze léčiva od klinických zkoušek až po sledování výskytu nežádoucích účinků,“ dodala Demlová.

Na projektu se kromě Státního ústavu pro kontrolu léčiv budou podílet farmaceutické firmy a brněnské vyšší odborné školy na Žerotínově náměstí a v Merhautově ulici.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?