Kliniku založili v roce 1890 bratři William a Charles Mayo, emigranti z Velké Britanie, v Rochestru ve státě Minnesota. Ti vyšli z hesla, jímž se klinika řídí dodnes:
„Každému pacientovi každý den tu nejlepší pozornost a péči“. Druhým specifikem, s nímž bratři Mayové přišli a které bylo v individualistické Americe průkopnické, byla zásada týmové práce.
I heslo „Dvě hlavy vědí víc než jedna, a ještě víc ví hlav pět“ je na klinice stále platné. Možná proto se vedoucí lékaři na klinice nazývají konzultanty.
Přestože si subjekt uchoval historický název „klinika“, jedná se vlastně o největší komplex zdravotnických zařízení na světě. Dnes má klinika tři sídla. Základní se dvěma nemocnicemi je v Rochesteru v Minnesotě, přičemž Nemocnice Panny Marie má 1157 lůžek, metodistická nemocnice 794 lůžek.
V Jacksonville na Floridě je druhé centrum s Nemocnicí sv. Lukáše a pouze s 289 lůžky. Třetí centrum, Scottsdalle ve státě Arizona, je výhradně vědecko-výzkumným střediskem.
V roce 2004 klinika zaměstnávala 47 878 zaměstnanců, z toho 2968 lékařů. Spolu s nimi v nemocnicích pracovalo 2122 lékařů před první atestací a 896 vědeckých klinických pracovníků.
Získat zaměstnání na klinice Mayo je prestižní záležitostí a klinika si tvrdě vybírá. Existují ale i „medhunteři“, kteří pro kliniku loví ty nejlepší lékaře z celého světa. Vždyť i profesor Virend Somers, vedoucí laboratoře kardiovaskulární fyziologie Mayo Clinic, který je americkým garantem projektu ICRC, pochází z Jihoafrické republiky.
Na všech pracovištích se ročně provede více než 2 miliony vyšetření. V roce 2004 bylo vyšetřeno více než 513 tisíc pacientů, z toho bylo 130 tisíc hospitalizováno.
Průměrná doba hospitalizace je 4,6 dne (v ČR je to v průměru dvojnásobek). Může znít neuvěřitelně, že čekací doby pacientů na jednotlivá vyšetření nebo zákroky nesmějí přesáhnout 20 minut.
Je to dáno perfektní organizací práce, vysokou erudicí zaměstnanců i špičkovou technologií. Jenom v Rochesteru má klinika k dispozici 21 přístrojů pro nukleární magnetickou rezonanci (v celé ČR je jich 25), 19 přístrojů pro počítačovou tomografii, dva Lexelovy gammanože, tři systémy pro pozitronovou emisní tomografii a další.
Přes drahé vybavení klinika léčí prakticky každého, kdo si platí v USA zdravotní pojištění. Pacienti, kteří si pojištění neplatí kvůli sociální tísni a ani nespadají do některého z federálních programů, a přitom potřebují péči, která je k dispozici pouze na klinice Mayo, mohou požádat o úhradu léčby ze speciálních dotačních fondů, které klinika pro tyto účely zřídila. Tzv. VIP pacienti představují pouze 5 % všech pacientů.
Na klinice se dělá jak aplikovaný, tak i základní výzkum. V současnosti se řeší asi 8000 výzkumných projektů. Jenom v roce 2004 investovala do výzkumu 370 milionů USD.
O rozsahu i úrovni výzkumu svědčí fakt, že ročně klinika přihlašuje v průměru 80-100 patentů. Nejedná se pouze o čistý lékařský výzkum, ale i o vývoj nových přístrojů a technologií. Spolupracuje přitom s NASA, s MIT, ale i s průmyslovými partnery jako je General Electric, IBM, Medtronic nebo Pfizer.
Za objev kortizolu a jeho protizánětlivých účinků obdrželi pracovníci kliniky Nobelovu cenu. Na klinice byl vyvinut princip mimotělního oběhu, srdečních katetrizací anebo speciální diety pro obézní pacienty.
Když začali teroristé rozesílat po USA antraxové obálky, vyvinula klinika během 6 měsíců test na diagnostiku nakažení antraxem, který dokáže spolehlivě zjistit tuto infekci během 30 minut.
Přitom ve zdejším výzkumu pracuje pouze 2554 osob, z toho je 300 lékařů nebo vědců v trvalém pracovním poměru a 453 v poměru smluvním. Zbytek připadá na pomocný a obslužný personál.
Součástí Mayo Clinic je i ojedinělý systém vzdělávání. Klinika provozuje 3 lékařské fakulty, fakultu sociálně-zdravotní a institut pro další vzdělávání. Dostat se na Mayo School of Medicine je velmi těžké, přijímá se zhruba 1 % žadatelů.
Základem dlouhodobé úspěšnosti kliniky je vypracovaný a zcela ojedinělý systém celoživotního vzdělávání zaměstnanců. Ročně klinika pořádá více než 300 odborných konferencí, kurzů a seminářů. Roční investice kliniky do vzdělávání dosahují 150 milionů USD.
Kliniku vlastní a spravuje Mayo Foundation, jejíž čisté jmění je 2, 2 mld. USD. Celková hodnota vlastního jmění Mayo Clinic dosáhla v roce 2004 sumu 6,6 miliard.
Ekonom