První rozhovor hned se skutečným pacientem je podle odborníků stresující pro nezkušené studenty i pro pacienty. Použitím figurantů pro výcvik se také zkracuje doba pobytu pacientů v nemocnici. "Pacienti jsou většinou hodně nemocní a nemají tolik času a nálady nechat na sobě trénovat mediky," uvedl proděkan fakulty pro studium a výuku David Marx.
Figuranty fakulta našla mezi studenty vyšších ročníků nebo Univerzity třetího věku, které vyškolila herečka Andrea Daňková. Studenti 2. ročníku s nimi pak po teoretické přípravě vedou v malých skupinách rozhovor pro zjištění anamnézy.
Podle přednostky Ústavu ošetřovatelství Hany Svobodové je pro nácvik připraveno několik scénářů, které zahrnují i agresi, pláč či nepochopení. Figurantů má fakulta k dispozici 11 z Univerzity třetího věku a 19 studentů z vyšších ročníků. "Studenti byli velice empatičtí, což u lékařů staršího data narození někdy postrádám," řekla novinářům jedna z figurantek Helena Wiesnerová.
Kurzem prošlo 180 studentů druhého ročníku a 80 jejich kolegů v anglické větvi. "Chceme dát důraz na výuku komunikačních dovedností a správně reagovat na vypjaté situace," dodala Svobodová.
V Česku je sedm lékařských fakult, kromě tří v Praze také v Brně, Olomouci, Plzni a Hradci Králové. V minulém školním roce v Česku studovalo podle statistik ministerstva školství na lékařských fakultách přes 21.000 lidí, lékařů-absolventů bylo přibližně 2500. Lékařské fakulty přijímají asi každého desátého až patnáctého zájemce. Vláda loni schválila záměr navýšit počet studentů o 15 procent.