* V roce 1986 jste absolvoval Fakultu všeobecného lékařství v Praze. Kam jste poté zamířil?
Po promoci jsem nastoupil jako sekundární lékař na Neurologickou kliniku do Thomayerovy nemocnice. Od samého začátku mě to ale jednoznačně táhlo ven.
* Kam ven?
Kamkoli, kde se žije svobodně. Hovořil jsem německy a anglicky, takže jsem se rozhlížel tímto směrem. Víc ale do svobodné Evropy než za velkou louži.
* Po revoluci jste tedy zamířil kam?
Vyrazil jsem na tříměsíční stáž do Ameriky. Nakonec jsem tam zůstal pět let a legalizoval si tam i své lékařské vzdělání.
* Takže jste se v roce 1996 vrátil a…
A zavolal mi tehdejší ředitel Nemocnice Na Homolce doktor Šubrt s nabídkou velice zajímavé práce na oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie – provádět zaměření magnetickou rezonancí pro Leksellův gama nůž. Tuto lákavou nabídku jsem přijal, protože jsem se ve Státech magnetické rezonanci intenzivně věnoval.
*prof. MUDr. Josef Vymazal, DSc.
* Jaká vyšetření na vašem oddělení provádíte?
Jedná se o celou škálu diagnostických a léčebných vyšetření. Intenzivně se věnujeme intervenční radiologii jak cévní (například léčba mozkových výdutí), tak i spinální, kdy provádíme moderní alternativy operačního výkonu při zlomeninách obratlů, konkrétně vertebroplastiky a kyfoplastiky.
* Jaká vyšetření provádíte nejčastěji?
Nejběžnější jsou rutinní skiagrafická vyšetření. Naše nemocnice se však speciálně věnuje vyšetřením na třech přístrojích magnetické rezonance – včetně jednoho intraoperačního, který je umístěn na operačním sále. Provádíme zde něco přes deset tisíc magnetických rezonancí ročně. To určitě není malé číslo.
* Přístrojů s magnetickou rezonancí bylo svého času po republice málo. Zlepšilo se to už trochu?
Ano, pomaličku se to zlepšuje, i když přístrojů je pořád málo.
* U které nemoci lze diagnostikovat z magnetické rezonance?
Když jsem se vrátil ze Států, tak magnetická rezonance byla stále převážně neuroradiologickým nástrojem; dnes se škála vyšetření natolik rozšířila, že magnetickou rezonancí už lze vyšetřit téměř kterýkoli lidský orgán. Obrovský rozvoj nastal i u vyšetření srdce: v současné době provádíme přibližně 300 vyšetření ročně. Magnetická rezonance je například nejpřesnějším nástrojem k rozlišení stupně postižení infarktu myokardu. Určité operace srdce se tak provádějí až po provedení magnetické rezonance.
* Co se mnou, klaustrofobikem, budete dělat, když omdlívám již při pouhém pohledu jak na vyšetření magnetické rezonance, tak CT?
Nemusíte se bát. Velkou část klaustrofobiků zvládáme dobrým slovem.
* A… když se nezadaří?
Drtivou většinu zvládneme po lehkém zklidnění. Ty nejtěžší pak vyšetříme v celkové anestezii pod dohledem anesteziologa.
* Od doby, kdy začal být mamografický screening přístupný i jako preventivní vyšetření, rapidně stoupl počet včas vyléčených pacientek. Nemělo by tomu tak být i u jiných vyšetřovacích metod?
Určitě ano! A netýká se to jen našeho oboru. Zcela jistě by tomu tak mělo být v časném záchytu karcinomu tlustého střeva, kde jsou, bohužel, čeští muži „mistry světa“.
* Pokud vím, tak lidé po padesátce už mají jednou za rok nárok na test na okultní krvácení zdarma.
Nejde jen o úhradu, ale o takový dokonale organizovaný screening v preventivních centrech – jako je tomu třeba u mamografického screeningu u žen. U mužů, pokud vím, zatím neexistuje.
* Muži se asi také bojí toho výsledku?!
Ano, bohužel, je to tak. A mám pro to i určité pochopení…
* Když se zde před léty zprovozňoval Leksellův gama nůž, byla to veliká sláva. Naplnil očekávání, která byla do něho od začátku vkládána?
Předčil veškerá očekávání! Osobou pana docenta Vladyky a jeho pokračovatele docenta Liščáka, který je současným primářem, zde vzniklo zcela ojedinělé a unikátní pracoviště světového významu. Toto oddělení má v současné době statistiku nejvyššího počtu léčených pacientů v Evropě. Ve světě medicíny se jedná o světově proslulé pracoviště.
* Jaké výkony na něm provádíte?
Většinou se zde léčí pacienti s mozkovými nádory – ty ale musejí být určitého typu, a nesmějí být příliš velké.
* Co když jsou?
Tak ty se pak operují klasickou chirurgickou cestou.
* A další vyšetření?
Pak se zde ještě léčí určité typy vrozených cévních malformací. V poslední době zaznamenáváme také obrovský rozvoj takzvané funkční neurochirurgie, kdy se zde léčí s velmi dobrými výsledky například pacienti s bolestmi trojklaného nervu.
* V čem je na Leksellově gama noži pro pacienta největší přínos?
Bezesporu v tom, že zásah je v zásadě ambulantním výkonem. Celá moderní medicína směřuje k minimální invazivitě. Má to jedinou nevýhodu: je to čím dál tím dražší.
* A peníze nejsou a nejsou!
A po celém světě.
* Ale předvolební plakáty některých politických stran slibují občanům komplexní dostupnou péči zdarma. A pro všechny!
Také jsem je viděl. To přece není možné!
* Chybějí vám dnes ještě nějaké přístroje, na které nejsou zatím peníze?
V současné době je největším hendikepem, že máme stále ještě poměrně zastaralé CT přístroje. Doufám, že se to ještě do konce tohoto roku zlepší. Určitě bychom měli zájem i o přístroje magnetické rezonance o vyšším poli, než máme.
* Jak je možné, že jsme dnes schopni pomocí těchto přístrojů včas detekovat závažná onemocnění, a přesto určitým diagnózám podléhá stále stejný počet pacientů?
Všechno trvá nějakou dobu – viz již zmiňovaný mamografický screening.
* Ovšem, medicína není jen o moderních přístrojích…
Ano, medicína není jen o moderních přístrojích, ale také o komunikaci. Personál na všech úrovních je také k tomu v naší nemocnici neustále vychováván. To ovšem neplatí jen v medicíně, ale i v osobním životě.
* A co vás baví v osobním životě?
Nemám věru volného času nazbyt. Mám neurologickou ambulanci na Leksellově gama noži, a k tomu ještě diagnostické úkony, takže… Rád čtu, třeba Dostojevského. Propadl jsem ale kolu a najezdím několik tisíc kilometrů ročně. Jezdím na něm i do práce. Před osmi lety jsem si také udělal mořské kapitánské zkoušky na loď. Mám licenci, že bych mohl přeplout Atlantik…