Menopauza a její příznaky
Některé ženy mají to štěstí, že se u nich klimakterium projeví jen ztrátou menstruačního cyklu a s ním spojenou neplodností. Většina (asi 75 %) z nich však trpí také akutním klimakterickým syndromem, který je doprovázený tolik obávanými fyzickými příznaky. Těmi zpravidla jsou:
- Návaly horka
- Noční pocení
- Silné bušení srdce a bolest na hrudi
- Bolest hlavy
- Nárůst hmotnosti
- Vypadávání vlasů
- Suchá kůže
Ženy v přechodu jsou také více náchylné k infekcím močových cest a vaginálním mykózám. Asi u poloviny z nich se navíc objevuje také poševní suchost, která se projevuje bolestí při pohlavním styku. S náhlým poklesem hormonů některé ženy ztrácejí také libido, typické je i zrychlené stárnutí organismu.
Klimakterium u žen neovlivňuje jen jejich fyzickou stránku, značný vliv má také na psychiku. Kromě toho, že ženy zpravidla bojují se změnami nálad, trpí také:
- Úzkostí
- Zhoršenou pamětí
- Plačtivostí
- Ztrátou sebevědomí
Mezi příznaky menopauzy dále patří také zhoršená koncentrace a zhoršená schopnost rozhodování. Výjimkou není ani nespavost. Délka a intenzita příznaků se však u každé ženy liší
Předčasná menopauza
O předčasné menopauze mluvíme v případě, že ke ztrátě menstruace dojde před 40. rokem života. Ne vždy se příčina předčasné menopauzy podaří určit, podle lékařů však může mít vliv:
- Dědičné onemocnění
- Genetická predispozice – menopauza u ženy obvykle nastává v podobném věku jako u její matky
- Poškození vaječníků infekcí
- Chemoterapie, radioterapie
- Chirurgické odstranění vaječníků
- Autoimunitní onemocnění
Kdy navštívit lékaře?
Vyšetření lékařem by mělo následovat co nejdříve od vyskytnutí prvních příznaků. Odborník totiž musí vyloučit i jiné příčiny. Těmi by mohly být třeba porucha funkce štítné žlázy nebo cukrovka. Zda žena skutečně prochází obdobím přechodu, jí pomůže zjistit také volně prodejný test na menopauzu, který probíhající klimakterium pozná na základě zvýšené hladiny FSH v moči. Jen test ale nestačí. Návštěva lékaře je i přesto nutná. A stejně tak i pravidelné kontroly. To, že žena nemenstruuje, totiž neznamená, že se jí netýkají gynekologická onemocnění.
Krvácení v menopauze a po ní
Krvácení v menopauze není ničím neobvyklým. Dochází totiž k jeho postupnému vymizení. Menstruace tak bývá různě dlouhá a intenzivní. Pokud se však krvácení znenadání objeví i po menopauze, tedy poté, co uplynul rok od posledních měsíčků, neměla by dotyčná žena s návštěvou lékaře zahálet. Krvácení po přechodu může být příznakem nádoru dělohy.
Jak zmírnit příznaky menopauzy?
Za nejlepší „lék“ na menopauzu mnozí považují hormony. Hormonální léčba s sebou však nese určitá rizika, nemůže být navíc předepsána všem ženám. Na trhu je pak mnoho doplňujících léků, kterými lze zmírnit jednotlivé příznaky, konkrétně třeba Canesten, který působí proti kvasinkám, nebo Vagisan, který pomáhá při vaginální suchosti.
Projevy lze zmírnit i úpravou jídelníčku a celkové životosprávy. Pomůže například dostatečný příjem minerálů a potravin s vysokým obsahem vlákniny. Návaly horka zmírní třeba vápník a vitamín E, který se nachází například v za studena lisovaném olivovém oleji, listové zelenině nebo mandlích.