Mezi 45. – 50. rokem života ženy vyhasínají funkce obou vaječníků. Snižuje se postupně produkce ženských pohlavních hormonů (estrogenů a gestagenů) až do úplného vymizení. Tyto změny s sebou přinášejí řadu subjektivních i objektivních obtíží, které můžeme zahrnout pod tzv. klimakterický syndrom. Ten můžeme rozdělit na časný a pozdní .
Do časného klimakterického syndromu řadíme neurovegetativní poruchy (pocení, návaly tepla, bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, nespavost, poruchy sekreční – vysychání sliznic, bolesti při pohlavním styku, časté záněty spojivky atd.).
Pozdní metabolický syndrom: urychlení osteoporotických změn přináší zvýšené riziko častých zlomenin, popřípadě i invalidizaci, poruchy metabolizmu tuků, a aktivace prokoagulačních procesů, přináší s sebou zvýšené riziko cévní mozkové příhody a infarktu myokardu.
Estrogendeficitní syndrom je také diskutován v souvislosti s Alzheimerovou nemocí. Žena v tomto období je vystavena zvýšenému riziku některých civilizačních chorob. Nejčastější příčinou úmrtí žen v postmenopauzálním období je infarkt myokardu. Křivka rizika je stejného tvaru u žen jako u mužů, s tím rozdílem, že u ženy stoupá riziko tohoto onemocnění o 10 let později než u mužů, přikládá se význam ochrannému vlivu estrogeny. Zlomeniny krčku stehenní kosti jsou až ze 6 % příčinou úmrtí zejména starších žen. Každá žena má v tomto období právo na zachování vitality a plnohodnotného života, čehož můžeme docílit náhradou chybějících hormonů estrogenů a gestagenů. Důležitým faktorem volby léčby je otázka, zda žena není po hysterektomii. Pokud ano, stačí doplnit pouze estrogeny. Pokud má zachovanou dělohu, musí spolu s estrogenovou terapií užívat také gestageny. Každá žena má právo zvolit si léčbu, která je pro ni nejvhodnější, po konzultaci se svým ošetřujícím lékařem. Máme několik možností – tablety, náplasti nebo úplně nová moderní terapie gelovou formou ke kožnímu používání. Tablety metabolizují v játrech, a proto mohou nepříznivě ovlivnit metabolizmus tuků a kaskádu srážecích procesů ve smyslu zvýšené pohotovosti ke srážecím dějům. Léky pro kožní aplikaci obcházejí játra, tudíž přímo působí na cílový orgán a tkáňové receptory.
Gelová forma přináší nové možnosti jako individualizace dávky estrogenů vzhledem k hormonálnímu profilu ženy, což je podle nejnovějších studií velice důležitý aspekt léčby. Snižuje se riziko předávkování doprovázené bolestmi nebo napětím v oblasti prsů a pocity otoku v malé pánvi nebo v břišní krajině. Gel ke kožnímu používání (Oestrogel) je přírodního původu a v České republice je k dispozici od roku 1997. Za tuto dobu nebyly zaznamenány alergické reakce nebo jiné vedlejší účinky .
Jedná se průhledný, nemastný gel, který si pacientka aplikuje po konzultaci s lékařem pomocí dávkovacího měřítka na oblast předloktí, paží, ramen, stehen nebo v oblasti břišní krajiny.
Pokud žena není po operaci dělohy, je důležité doplnění i progesteronu. Máme k dispozici jak syntetické preparáty, tak i přírodní mikronizovaný progesteron (Utrogestan), který může navodit hladinu progesteronu tak jako za fyziologických podmínek, a léčba není komplikovaná řadou nežádoucích účinků syntetických preparátů jako například vypadáváním vlasů.
Hormony nejsou zázračnou zbraní ani studnicí mladosti. Mohou však zmírnit silné obtíže až do úplného odstranění a navodit příznivý postoj k životu, radost z okamžiku a umění prožít hezkou chvíli.
A toto je tajemství plnohodnotného stárnutí. PR