Vedení města nyní jedná s krajem o tom, kdo a jakým způsobem by měl zajišťovat lékařskou pohotovostní službu v městské nemocnici. Nyní ji provozuje a financuje město. Od příštího roku by se ale situace měla změnit.
„Její financování je zákonnou povinností kraje a my jsme zjistili, že historicky tento závazek bezdůvodně za kraj plnilo město. Bavíme se o částce téměř 10 milionů korun ročně. V tuto chvíli jednáme o způsobu zajištění a financování této služby do budoucna, kde budeme požadovat participaci kraje,“ vysvětlil v online rozhovoru pro Deník ostravský primátor Tomáš Macura, proč vedení města začalo o ostravské lékařské pohotovosti s krajem vyjednávat. Chce, aby se kraj své povinnosti ujal.
Ovšem, jakým způsobem by to mělo být, zatím vedení města neupřesnilo. V úvahu přichází několik možností – od částečného až po úplné financování nebo by kraj provozoval pohotovost sám, jako to dělá v okolních okresech. „Jednání zatím není ukončeno, není stanovena výše finančních prostředků, které by krajský úřad na zajištění služby vynaložil. V žádném případě ale nehrozí rušení lékařské pohotovostní služby,“ vzkazuje vedení města prostřednictvím mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské.
Mají pravdu
Ministerstvo zdravotnictví v tomto dává městu skutečně za pravdu. Za organizaci a zajištění lékařské pohotovostní služby odpovídá kraj. Tato povinnost mu vyplývá ze Zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.
„Co se týká úhrady, pak jednotlivé zdravotní výkony, které jsou součástí Smlouvy o poskytování a úhradě zdravotních služeb se zdravotními pojišťovnami, jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím jednotlivých zdravotních pojišťoven. Veškeré další náklady na lékařskou pohotovostní službu hradí příslušný kraj,“ rozkryla financováni v tomto případě mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
Tím se zdá vše jednoznačné, ale není. Moravskoslezský kraj se povinnosti zajistit lékařskou pohotovostní službu nezříká. Kromě Ostravy ji zajišťuje v sedmi městech, v drtivé většině v rámci nemocnic, které provozuje. Obecně závazné předpisy navíc podle Čechové neřeší, na jaký počet obyvatel má být zřízena jedna ordinace lékařské pohotovostní služby. „Je tedy plně v kompetenci kraje, jakým způsobem zajistí lékařské pohotovostní služby,“ dodala. Ani kraj však nemá zájem hnát problém do krajnosti, což by znamenalo zrušení lékařské pohotovosti v Ostravě. V návrhu jejich rozpočtu pro příští rok už se objevila částka, kterou chtějí činnost ostravské pohotovosti podpořit.
„Uvítali bychom, kdyby i nadále tuto službu poskytovala městská nemocnice. Navrhli jsme částku 5 milionů korun bez DPH. V ostatních našich nemocnicích, kde zajišťujeme lékařskou pohotovostní službu, ročně přispíváme na sedm pracovišť 10,5 milionu korun. Odpovídá to časovému rozsahu i počtu pacientů,“ uvedl krajský náměstek pro zdravotnictví Jiří Martinek.
Změny
Jak ale naznačil primátor Tomáš Macura, při „starém“ od Nového roku zřejmě provoz pohotovosti nezůstane. „Je možné, že dojde k jejímu částečnému omezení proti současnému rozsahu, který je v rámci České republiky výrazně nadstandardní. Lékařská pohotovost však rozhodně zůstane zachována.“