Metoda MACS ve FN Brno

15. 12. 2016 13:30
přidejte názor
Autor: Redakce

Centrum asistované reprodukce Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno (CAR) zavádí metodu selekce spermií pomocí magnetu – MACS.




Metoda MACS (magnetic activated cell sorting) je v odborném světě známá už asi 10 let. V procesu asistované reprodukce slouží k oddělení nefunkčních spermií od zdravých. „Nekvalitní spermie vypadají stejně jako ty zdravé, takže embryolog může snadno vybrat k fertilizaci spermii nevhodnou,“ říká embryolog CAR Ing. Michal Ješeta, Ph. D. Na výběru velmi záleží, protože pokud je zvolena nefunkční

spermie, oplodnění se nepovede. Metoda MACS pomocí magnetu rozeznává a označuje nekvalitní spermie. Poškozené spermie jsou během zpracování označeny drobnými magnetickými nanočásticemi. Následně je magnet zachytí a tak oddělí nefunkční spermie od zdravých. Takto vybrané zárodečné buňky mají vyšší životaschopnost a výrazně nižší míru poškození integrity chromatinu.

Neinvazivní metoda MACS stojí na úplném počátku laboratorního zpracování gamet. „Její použití je vhodné u pacientů s idiopatickou neplodností, u starších mužů nebo u mužů s vyšší hladinou poškození integrity DNA spermií, při opakovaném selhání metod asistované reprodukce či opakovaném zastavení vývoje embryí, nebo pokud žena několikrát potratí,“ vysvětluje brněnský embryolog. Použití metody však nehradí zdravotní pojišťovny.

Jako v lidském těle

Předchůdkyní MACS byla dodnes často používaná metoda PICSI (fyziologická intracytoplazmatická injekce předvybraných spermií). Jde o metodu výběru ideální spermie pro mikroinjekci na podobném principu, jak se to děje v lidském těle. Spermie jsou umístěny na misku pokrytou vrstvou hyaluronanového hydrogelu. Hyaluronan je biopolymer přirozeně se vyskytující v gelovém obalu oocytu. Zralé, biochemicky kompetentní spermie se vážou na hyaluronan a jsou embryologem vybírány k ICSI. Tento způsob výběru zastupuje klíčový krok v přirozeném fertilizačním procesu, tedy vazbu zralé spermie na oocytární komplex. Vybraná gameta by měla být stejná jako spermie, která by byla úspěšná v přirozeném reprodukčním procesu. Výzkum potvrdil, že spermie vybrané pomocí vazby na hyaluronanovou vrstvu jsou zralejší, vykazují méně zlomů DNA a méně chromozomálních aneuploidií.

Plodnost mužů klesá

CAR Gynekologicko-porodnické kliniky LF MU a FN Brno nabídlo umělé oplodnění jako vůbec první pracoviště v tehdejším Československu a může se pochlubit již 34letou tradicí léčby neplodnosti. V současnosti nabízí všechny dosud známé metody a techniky umělého oplodnění včetně mikromanipulací, programu dárcovství spermií, vajíček a embryí a metod preimplantační genetické diagnostiky. Podle Ing. Michala Ješety, Ph. D., se vývoj selektivních metod bude zdokonalovat, protože spermií je ve většině případů relativní nadbytek, a existuje tedy prostor pro zefektivnění výběru. „Někteří lidé říkají, že plodnost mužů je stejná jako v minulosti, ale my zjišťujeme, že to není pravda. Koncentrace spermií v ejakulátu jsou nižší a má na tom kromě například kouření a vyššího věku otců podíl současný životní styl,“ připomíná embryolog.

Ing. Michal Ješeta, Ph. D.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?