MEXIKO - Paterčata přivedla na svět v úterý v porodnici v mexické metropoli třiatřicetiletá Mexičanka. Všech pět novorozeňat jsou holčičky a podle lékařů jsou v dobrém zdravotním stavu.
Při porodu císařským řezem asistoval patnáctičlenný zdravotnický tým. Porodní váha děvčátek sahala od 880 gramů do 1,3 kilogramu a míra od 35 do 42 centimetrů.
Podle lékařů je porod paterčat stejného pohlaví velmi neobvyklý, pravděpodobnost jeho výskytu je jedna ku 54 milionům, píše agentura AFP.
AMMÁN - Živá sedmerčata se narodila Libyjce v jordánské metropoli Ammánu. Podle včerejší informace šéfa kliniky, z níž citovala agentura DPA, se matce i pěti chlapcům a dvěma děvčátkům daří dobře.
Jde o vůbec první sedmerčata, která kdy v Jordánsku přišla na svět, zdůraznil ředitel kliniky Džamil Šabán. Děti jsou, jak je u vícečetných těhotenství obvyklé, výsledkem léčby neplodnosti. Lékaři je přivedli na svět v sedmém měsíci císařským řezem, přičemž porodní váha sourozenců se pohybovala od 750 do 1100
gramů.
Sedmerčata se ve světě rodí jen vzácně a stejně ojedinělé jsou i případy, kdy přežijí všechny děti z vícečetných porodů. V červnu se například narodila sedmerčata palestinské matce ve východním Jeruzalémě, naživu se však nakonec nepodařilo zachovat ani jediné z miminek.
V historii byly zatím zaznamenány jen dva případy sedmerčat, která zůstala po porodu naživu. V roce 1997 se jedna narodila v americkém státě Iowa a o rok později druhá v Saúdské Arábii.
Hned sedm novorozeňat si z porodnice v americkém státě Texas odvezla v roce 1998 také žena původem z Nigérie. Té se ovšem narodila živá osmerčata, nejmenší z dětí ale po týdnu zemřelo.
Od roku 1900 se ve světě narodila jedna devaterčata, pět osmerčat a 18 sedmerčat. Nejvíce porodů trojčat, čtyřčat a paterčat je na Jamajce. V České republice se dosud nejvýše narodila čtyřčata.
ČTK
ČTK