Sobotním nácvikem záchrany lidí, pod nimiž se probořil led, končila třídenní mezinárodní konference vodních záchranářů. Účastnilo se přes sto lidí, uvedl Milan Bukáček z českokrumlovské vodní záchranné služby. Záchranáři si na zamrzlé hladině Lipna vyzkoušeli různé metody záchrany života, a to i s pomocí vrtulníku a pásové čtyřkolky. „Při záchraně používáme i psy,“ doplnil Bukáček. Psi se mohou dostat i do míst s tenčím ledem. „Jsou třeba schopni přinést tomu člověku v nouzi lano,“ řekl.
Na Šumavě se na společném cvičení koncem týdne sešli členové Horské služby Šumava a německé Bergwacht. Podle náčelníka šumavské služby Michala Janďury trénovali koordinaci obou služeb při záchranné akci. „Procvičili jsme si záchranu osoby zasypané sněhem, její ošetření a transport z nepřístupného terénu,“ popsal.
Cvičení podle Janďury poukázalo na jeden důležitý fakt, a to že ve složitém terénu zimní Šumavy trvá vyhledání, ošetření a převoz zraněného z hraničních lokalit přibližně tři hodiny. Přitom v těchto v hraničních oblastech přibývá lidí na snowboardech, sněžnicích a lyžích. Horská služba návštěvníkům doporučuje do těchto míst vůbec nevstupovat. Další společné cvičení plánují čeští a němečtí horští záchranáři na léto.