Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006, o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin, se vztahuje na výživová a zdravotní tvrzení, která jsou uváděna v obchodních sděleních, ať už při označování a obchodní úpravě potravin nebo v samotné reklamě. Podle platné evropské legislativy nesmějí být výživová a zdravotní tvrzení nepravdivá, dvojsmyslná či klamavá, nesmějí nabádat k nadměrné konzumaci určité potraviny nebo například vyvolávat pochybnosti o její bezpečnosti. Od července 2007 jsou tuto legislativu povinny dodržovat všechny zainteresované subjekty.
Přísná kritéria
Meziresortní skupina je složená ze zástupců Ministerstva zemědělství ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Státního veterinárního ústavu, Státního zdravotního ústavu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Potravinářské komory ČR a České asociace pro speciální potraviny.
Zatím bylo komisí posouzeno kolem 2600 zdravotních tvrzení z téměř 4700 předložených a k dubnu 2014 jich bylo schváleno pouze 253. Jedná se téměř výhradně o tvrzení o vitaminech a minerálech. Zbývajících 2078 zdravotních tvrzení pro rostliny zatím bylo ponecháno stranou a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je bude posuzovat později, po upřesnění kritérií pro posuzování této kategorie látek.
Členské státy se shodly, že pokud se bude přijímat nová legislativa k používání rostlin (tzv. botanicals)
v potravinách včetně doplňků stravy, mělo by celkově dojít k větším změnám – měly by být zvažovány nejen účinky rostlin ve vztahu ke zdravotním tvrzením, ale kontrola by se měla zaměřit i na kvalitu a bezpečnost rostlin. Nabízí se proto otázka, zda by nemělo dojít k harmonizaci používání rostlin a dalších látek – jiných než vitaminy a minerální látky – používaných v doplňcích stavy ve všech členských státech EU.