Ministerstvo financí popřelo, že ČR musí vrátit EU 163 milionů

28. 11. 2014 8:29
přidejte názor
Autor: Redakce
Česko bude za předražené nákupy nemocničních přístrojů vracet Evropské unii 163,4 milionu korun. Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na zprávu ministerstva financí (MF). To se ale proti zveřejněným informacím ohradilo, jsou podle něj nepřesné a zavádějící, citace jsou zastaralé a neautorizované a částka ke vrácení je jen v řádech desítek milionů korun.


Zveřejněné informace zpochybnily i nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví výsledky auditu komentovat nechce.

„Ministerstvo financí se ohrazuje proti informacím, že ČR má vrátit do rozpočtu EU 163 milionů korun. Nepravdivé informace mohou poškodit ministerstva financí, pro místní rozvoj a zdravotnictví i ekonomické zájmy ČR,“ sdělil na dotaz ČTK vedoucí tiskového oddělení MF Radek Ležatka.

„Audit se týkal i ministerstva zdravotnictví. Právě tam jsme objevili největší problém,“ uvedl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který měl nemocniční kontroly na starosti. Ředitel odboru komunikace ministerstva zdravotnictví Jan Štoll nechtěl zjištění komentovat s tím, že finance je dosud se závěry auditu neseznámily. Mluvčí resortu Štěpánka Čechová ČTK bez dalších podrobností řekla, že pracovníci obou ministerstve budou ještě o výsledcích auditu jednat.

MF zkontrolovalo 20 projektů ve 28 nemocnicích, u 13 projektů odhalilo problémy.
U hodnocení případu Fakultní nemocnice Hradec Králové, která prý při kontrolách dopadla nejhůře, došlo v minulých dnech k zásadní změně.

Ředitel nemocnice Roman Prymula ČTK řekl, že ministerstvo financí v případu údajného pochybení při organizaci soutěže svůj nález stáhlo a uznalo námitky nemocnice. Nemocnici ministerstvo současně zbavilo hrozby platit sankci 45 milionů korun.

U druhého případu údajného předražení při nákupu dvou přístrojů nález podle Prymuly zůstává, ale nově je také bez finanční sankce. Celkem nemocnici hrozila sankce 55 milionů korun. Podle vyjádření bývalého ředitele nemocnice a exministra Leoše Hegera (TOP 09) byl dodavatel vybrán v regulérní soutěži.

Problematické byly nákupy i v liberecké, jihlavské a novojičínské nemocnici. Sankce mají platit i fakultní nemocnice v Ostravě a pražském Motole. Naopak třinecká nemocnice či pražský IKEM dopadly dobře.

Fakultní nemocnice Motol má vrátit nikoli 9,3 milionu korun, ale jen 2,1 milionu, sdělil ČTK ředitel Miloslav Ludvík. Podle auditu nemocnice nedostatečně specifikovala hodnotící kritéria v zadávací dokumentaci a příliš draho koupila magnetickou rezonanci, měla proto vrátit 7,6 milionu. Odvolala se a MF uznalo oprávněnost nákupu.

Kontroloři trvali na chybách v zadávací dokumentaci, což je spojeno s vrácením 2,1 milionu. „Ani s tímto tvrzením se nemocnice neztotožňuje, a pokud by nám finanční úřad uložil penalizační odvod v této výši, budeme se bránit soudní cestou,“ uvedl Ludvík.

I podle ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva audit nevzal v potaz argumenty nemocnice. Podal proto námitku, a pokud to bude nutné, bude se soudit. U této nemocnice nebylo podezření na předražený nákup, šlo prý o chybný postup z pohledu tehdejší legislativy. „V tuto chvíli nám dali nezpůsobilé výdaje téměř 15 milionů korun, což s penále může pro nemocnici znamenat vratku 20 až 25 milionů, a to je hodně,“ řekl Velev.

Wagenknecht už dříve připustil, že audity mohou vyústit v trestní oznámení. Audity nemocnicích začaly v červnu. Kontrolu si vyžádala Evropská komise. Obávala se, že bylo se sedmi miliardami z dotačního programu IOP naloženo nehospodárně. Než auditoři nemocnice zkontrolují, stopla unie čerpání peněz na české zdravotnictví, napsal server.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?