"Z dostupných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je zřejmé, že trend a dynamika počtu poskytovatelů zdravotní péče v průběhu roku 2018 nijak nevybočuje z typických trendů minulých let a určitě nedochází k masivnímu propadu v žádném segmentu," uvedl ke statistice ministr Adam Vojtěch (za ANO).
Aktivně se do systému zapojilo přes 17.000 zdravotnických zařízení, téměř 42.000 lékařů a asi 2900 lékáren. Rekordním bylo podle ministerstva pondělí 17. prosince, kdy bylo předepsáno téměř 381.000 e-receptů. Téměř dvě třetiny e-receptů jsou vydány ještě v den předepsání.
Kromě klasického vytištěného receptu na papíře mohou pacienti od lékaře dostat předpis jako SMS do svého mobilního telefonu, e-mailem nebo si ho otevřít v mobilní či webové aplikaci. Za rok odešly přes tři miliony SMS a 492.000 e-mailů.
Nejpozději začátkem letošního podzimu má začít platit novela zákona, která zavede sdílení soupisu všech léků pacienta se všemi jeho lékaři a lékárníky. Dosud má možnost tento seznam vidět jen pacient, dostupný je na webu či v mobilu po přihlášení. Přihlašovací údaje získá na přepážkách CzechPointu, možné je i přihlášení pomocí elektronického občanského průkazu.
Z průzkumu, který pro Státní ústav pro kontrolu léčiv v říjnu 2018 realizovala agentura STEM/MARK, vyplynulo, že 78 procent oslovených lékařů očekává, že jim připravovaný lékový záznam v jejich praxi pomůže. Umožní jim pohlídat duplicity nebo případné nežádoucí kombinace léků.
"Lékaři oceňují například možnost ověřit si, že si pacient lék skutečně vyzvedl, což u listinného receptu nejde. Jsou třeba i pacienti, kteří si stěžují, že jim předepsaný lék nezabral - a lékař pak zjistí, že si lék ani nevyzvedávali. S lékovým záznamem budou mít lékaři lepší možnost kontroly nad dodržováním léčebného plánu, což je nepochybně dobré," uvedl předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a poradce ministra Štěpán Svačina.