Ministerstvo nebude zdravotním pojišťovnám fúzi nařizovat

14. 4. 2014 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví nechce nařídit zamýšlené sloučení zdravotních pojišťoven zákonem. Rozhodnutí o spojení nechá na správních radách pojišťoven. Zástupcům státu, kteří v nich zasedají, ale uloží tento krok prosadit. V České televizi to řekla náměstkyně ministra pro legislativu Lenka Teska Arnoštová.


O snížení počtu pojišťoven se zmiňuje koaliční smlouva. Česká lékařská komora (ČLK) s ním souhlasí, podle ní by se díky spojení pojišťoven všeobecné, ministerstva vnitra a vojenské ušetřilo na provozních nákladech i za nadbytečnou péči.

MZ: Nechceme být direktivní

„V koaliční dohodě máme, že budeme podporovat postupné sloučení zdravotních pojišťoven, ale ne napříč a direktivně zákonem, je to na jednotlivých správních radách,“ uvedla náměstkyně. Řekla, že návrh zákona o konkrétním sloučení pojišťoven ministerstvo „určitě nebude předkládat“. Stát má ve správních radách své zástupce. Podle náměstkyně noví členové zatím jmenováni nebyli. Měli by pak ale dostat zadání, aby spojení pojišťoven prosazovali.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) krátce po svém nástupu do úřadu uvedl, že sloučení pojišťoven vojenské a vnitra vidí jako výhodné. Podotkl, že by to měl být „přirozený evoluční proces“.

V Česku funguje vedle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která je největší, také šest zaměstnaneckých pojišťoven. Patří mezi ně i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Vojenská zdravotní pojišťovna. Pojišťovny se slučovaly už v minulosti. V březnu 2011 se k VZP přičlenila Zdravotní pojišťovna Média, v říjnu 2012 se Metal-Aliance připojila k České průmyslové zdravotní pojišťovně.

Zdravotnictví hospodaří ročně s částkou zhruba 300 miliard korun. Peníze na péči protečou právě přes pojišťovny. VZP na ni loni vydala přes 142 miliard korun.

ČLK sloučení podporuje

ČLK před několika dny představila návrh svých opatření ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Sloučení trojice pojišťoven - VZP, vnitra a vojenské - je jedním z jejích kroků. „Prostředky bychom mohli získat právě sloučením pojišťoven, do budoucna by se to systému vrátilo,“ uvedl prezident ČLK Milan Kubek.

Podle něj by nová velká pojišťovna mohla také snadněji změnit svůj revizní systém, což by ušetřilo peníze. Regulace by nesměřovaly jen ke zdravotníkům, ale také k pacientům. „Pokud navštívíte lékaře kvůli stejné věci pětkrát, ten dvě vyšetření nedostane zaplaceno, protože má limit. Když navštívíte pět různých lékařů, pojišťovny to zaplatí… Pokud bude regulace a pojišťovna bude sledovat konkrétního pacienta, řekne mu, že třetí stejné vyšetření už nezaplatí,“ popsal Kubek.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek nechtěl návrh na sloučení komentovat. Podle něj jde o politické rozhodnutí, kterému by měly předcházet analýzy o případných přínosech spojení. Také Kabátek vidí ale možné úspory „v centralizaci revizí“. S oborovými pojišťovnami vedení VZP o společných krocích jedná, dodal.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo seznam tří desítek opatření ke zlepšení kondice zdravotnictví. Počítá mimo jiné se snížením rezervních fondů pojišťoven či se změnami při nákupu léků. Dokument by měla projednat vláda.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?