Ministerstvo: Platy lékařů a sester se vyrovnaly průměru EU

7. 5. 2019 8:52
přidejte názor
Autor: Redakce
Platy lékařů a sester v nemocnicích se podle ministerstva zdravotnictví vyrovnaly průměru Evropské unie. Za pět let stouply platy sester o 41 procent, lékařů o 32 procent. Lékaři pobírali loni 243 procent průměrné mzdy, sestry 121 procent. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude letos průměrná odměna lékařů 84.000 korun a sester 43.000 korun. Zástupci ministerstva to uvedli na tiskové konferenci.


"V posledních letech jsme svědky skutečně nebývalého růstu platů ve zdravotnictví. Platy ve zdravotnictví jednoznačně rostou nejrychleji ze všech segmentů ekonomiky," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Průměrná mzda lékaře loni stoupla meziročně o osm procent na 77.944 korun, sester o 12 procent na 38.500 korun. V nemocnicích zřizovaných ministerstvem zdravotnictví je průměrný plat lékaře 85.690 korun, sestry 42.880 korun.

"Kdyby čísla odrážela realitu, nemuselo by být české zdravotnictví závislé na lékařích z Ukrajiny a všichni lékaři by neprchali do zahraničí," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora dlouhodobě kritizuje to, že ministerstvo nezrušilo výjimku z povinnosti složit odborné a jazykové zkoušky, kterou mají po určitou dobu lékaři z Ukrajiny, kteří jsou v Česku na pozvání nemocnic. Podle Asociace krajů jsou na nich některé nemocnice závislé.

Podle Kubka jsou navíc průměrné mzdy uváděné včetně přesčasů, kterých lékaři v nemocnicích často slouží i víc, než povoluje zákoník práce. "Pracovníci v nemocnicích reálně odpracovávají ty chybějící úvazky," řekl k přesčasům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podobná je podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové situace i u sester.

Platy podle ministerstva porostou i nadále. "V posledních letech šly do platů téměř veškeré peníze a již nezbylo na rozvoj nemocnic," uvedl ministr. Dodal, že je třeba investovat i do modernizace nemocničních areálů a do medicínského rozvoje.

Platy ve státních zařízeních měly podle nařízení vlády letos růst v průměru o sedm procent, další 3000 korun navíc dostaly zdravotní sestry u lůžek ve směnném provozu. Odbory namítají, že nemocnice jiných zřizovatelů v regionech přidaly sestrám méně. Podle ministerstva to ale data ÚZIS nepotvrzují, v některých krajských nemocnicích se zvyšovaly příjmy i více.

Rostoucí platy a mzdy pomohly podle odborů personální situaci stabilizovat, situace je ale v regionech různá. "Ve velké části českých nemocnic, kde nejsou platové tarify, je odměna za práci asi o 7000 korun nižší, tak se pohybují na úrovni průměrné mzdy," uvedla Žitníková.

Podle evropského statistického úřadu Eurostatu z roku 2016 byl průměr unie u sester asi 1,07 průměrné mzdy dané země, české sestry měly 1,1. U lékařů byl průměr 2,4, čeští měli o 0,2 nižší. Ze sousedních zemí mají vyšší plat v Německu, Rakousko data neuvedlo.

Podle ÚZIS je v Česku asi 21.500 lékařů v akutní lůžkové péči v nemocnicích a 45.000 úvazků sester. Zatímco lékařů v posledních letech o jedno či dvě procenta každý rok přibývalo, sester ubývalo o stovky úvazků ročně. "Na datech vidíme, že sestry přestávají odcházet. Změny v roce 2018 způsobily spíše změny v lůžkovém fondu než odchody," uvedl Dušek. Dva velcí poskytovatelé podle něj přestali poskytovat akutní péči a přesunuli se do péče následné. Ubylo tak reálně asi 40 úvazků. "Poklesy by se mohly v roce 2019 zastavit," dodal.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?