Dovozní povolení se uděluje v okamžiku, kdy konkrétní lékárna, v tomto případě ze Zlínska, poptává konkrétní množství léčebného konopí pro konkrétní pacienty. Všechny podmínky pro dovoz marihuany splnila i firma Phoenix a dá se očekávat, že i ona v případě potřeby požádá o dovozní licenci.
Původní plán byl takový, že pacienti budou mít možnost obstarat si marihuanu k léčbě v lékárnách od konce září, příprava ale trvala déle. Novela zákona o tomto užití marihuany platí od letošního dubna. Zdržení využily konopné lékárny k nabídce konopných přípravků, podle lékárnické komory ale nejde o lék.
Konopí smějí předepisovat hlavně na chronickou neutišitelnou bolest onkologové, neurologové, revmatologové, psychiatři či infekcionisté. Mohou je psát také na uvolnění ztuhlého těla pacientům s roztroušenou sklerózou a na potlačení nechutenství u pacientů s rakovinou nebo AIDS.
Lékaři budou moci psát nejvýše 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Pro děti tyto přípravky dostupné nebudou. Na jeden recept může lékař napsat jen množství na jednoměsíční léčbu. Kritici ale tvrdí, že povolených 30 gramů marihuany nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady.
Elkoplast podle internetové verze obchodního rejstříku podniká v oborech zemědělská činnost, zámečnictví, výroba plastových výrobků, koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej. Právě díky tomu, že má v předmětu podnikání koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje, mohla slušovická firma podle Plíška získat licenci pro nakládání s lékem. „To znamená, že když splní podmínky povolení, tak mohou obchodovat i s konopím,“ řekl před časem médiím Plíšek.
Firma Phoenix, která v souvislosti s konopím také dostala povolení k zacházení s omamnými a psychotropními látkami, patří mezi největší distributory léků v ČR.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).