Ministerstvo začalo s pravidelným zveřejňováním zůstatků zdravotních pojišťoven

17. 7. 2013 7:24
přidejte názor
Autor: Redakce
Zdravotní pojišťovny dohromady mají na účtech nižší zůstatek, než měsíčně dají za péči. Zůstatek se v jednotlivých měsících pohybuje do 16 miliard korun, měsíční obrat je přes 20 miliard korun. Vyplývá to z tabulek, které poprvé zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Bude je vydávat každý měsíc, aby umožnilo pojištěncům snadnou orientaci v hospodaření jednotlivých pojišťoven, řekl náměstek ministra Petr Nosek.


Podle ministra zdravotnictví Martina Holcáta činí měsíční výběr pojistného na zdravotní pojištění a platba za státní pojištěnce zhruba 20 miliard korun. Zhruba stejnou částku vydají zdravotní pojišťovny za péči. „Zbývající částky, tedy hodnoty zveřejněné na webu, jsou jakousi rezervou pojišťoven pro případné výkyvy,“ upozornil.

VZP jde téměř na dno

Nejmenší zůstatek, 208 milionů korun, měla na konci května Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Na rezervním fondu měla 12.000 korun, na fondu prevence osm milionů. Příjmy VZP za loňský rok byly téměř 146,9 miliardy korun, výdaje přes 148,3 miliardy. VZP má šest milionů pojištěnců.

Nosek potvrdil, že mezi pojišťovnami jsou rozdíly, největší finanční zásoby mají Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, přes pět miliard korun, a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, téměř 3,8 miliardy. Obě se blíží 1,2 milionu pojištěnců. Třetí je Revírní bratrská pokladna s téměř dvěma miliardami korun a zhruba 416.000 pojištěnci, tedy v počtu pojištěnců druhá nejmenší.

Pozor propast!

Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka by bylo dobré, kdyby se část zůstatků z účtů zaměstnaneckých pojišťoven přesunula do VZP. Loni získala největší pojišťovna mimořádným přerozdělením zhruba tři miliardy korun navíc.

„Je zjevné, že jsou tam rozdíly, nicméně, pokud spočítáme všechny zůstatky, tak celková částka nedosahuje ani měsíčního obratu systému veřejného zdravotního pojištění, který přesahuje 20 miliard korun, zatímco měsíční zůstatek na všech účtech se pohybuje do 16 miliard,“ řekl Nosek.

Z tohoto pohledu může jakékoli zasahování do zůstatků znamenat podle něj riziko, že se může systém propadnout do deficitu, takže zdravotní pojišťovny začnou platit se zpožděním. „Nemám signál, že by teď bylo přínosné zasahovat do systému nějakým dalším přerozdělením. Spíše je uvažováno, aby se pro příští období zvýraznil model, který přesouvá prostředky v úhradách tam, kam pojištěnci odešli,“ řekl Nosek.

Průhlednější hospodaření pojišťoven

Holcát doplnil, že ministerstvo bude průběžně zveřejňovat zůstatky na účtech pojišťoven na přání poskytovatelů, pacientských organizací, odborů i komor. „Kloním se k názoru, že veřejnost by o výsledcích hospodaření pojišťoven měla být informována, proto jsme zvolili tento transparentní a velmi přehledný způsob. Jedná se o veřejné prostředky,“ řekl.

Finanční situaci chce Holcát řešit přednostně. Převzal už připravený návrh na odkup pohledávek zdravotních pojišťoven, systém by dostal tři miliardy. Navrhne také zvýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané, ročně to může být navíc až 5,5 miliardy. Resort ročně spotřebuje kolem 290 miliard.

Pro letošní rok je daný koeficient přechodu pojištěnců, kterým se upravily úhrady za léčení podle toho, kam se přesunuli pojištěnci. V tomto modelu by se podle Noska mělo v příštím roce pokračovat.

Podle zjištění ČTK přibudou od ledna 2014 pojištěnci všem šesti zaměstnaneckým pojišťovnám. Úbytek, a to téměř 97 000 pojištěnců, má jen VZP. Nosek uvedl, že ministerstvo zatím má neoficiální informace o přesunech, v tuto chvíli není podle něj vhodné čísla zveřejňovat. Termín přestupu na konci června vypršel, nyní se vše počítá a vyhodnocuje. Přesná čísla budou koncem července, řekl.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?