Ministerstvo uvedlo, že podnět zváží, vyhodnotí dostupné údaje a jako v jiných případech ho prodiskutuje s odbornou veřejností a lékaři, zejména Českou pediatrickou společností a Českou společností dorostového lékařství. "Je nutné si uvědomit, že v případě konopí se jedná o návykovou látku. Proto je nezbytné také v tomto ohledu k problematice přistupovat. Je žádoucí hledat vyvážený přístup a zvážit veškerá možná rizika, která by v případě užívání konopí u mladých mohla vzniknout," uvedla Štěpanyová.
Podle pacientského spolku by léčba konopím pomohla například dětem s rakovinou nebo při dětské epilepsii s až několika desítkami záchvatů denně. Podle jím citované studie snížily přípravky z konopí frekvenci záchvatů u 85 procent nemocných dětí.
Sněmovna projednává návrh zákona o léčivech, který zavádí úhradu 90 procent ceny léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění. Limit stanoví na 30 gramů měsíčně, podle ministerstva je to trojnásobek současného průměru. Lékaři předepisovali loni léčebné konopí zhruba 500 pacientů, podle odhadů spolku ho ale nelegálně užívá asi tisíckrát víc lidí.
"Ve výjimečných případech na základě návrhu ošetřujícího lékaře po schválení revizním lékařem však bude možná i úhrada nad tento limit," dodala mluvčí. Nyní si pacienti konopí v lékárnách hradí, gram stojí od 180 do 300 korun podle dodavatele.
Asi 70 vybraných lékařů konopí předepisuje například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS. Většina pacientů ho má na chronickou bolest, na níž nezabírají jiné léky. Legislativa ho povolila v roce 2013, prvních několik let nebylo příliš dostupné. Nejprve se jen dováželo ze zahraničí, nyní ho na základě smlouvy se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pěstuje slušovická firma Elkoplast. Loni se spotřebovalo kolem 4800 gramů.