Ministr Blažek čelí trestnímu oznámení, souvisí s kauzou Diag

1. 8. 2012 7:33
přidejte názor
Autor: Redakce
Obecně prospěšná společnost Acta non verba podala trestní oznámení na nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Podle organizace se v době, kdy zastupoval Českou republiku ve sporu s firmou Diag Human, dopustil několika trestných činů, například podvodu.


ČTK to sdělili ředitel Acta non verba Vojtěch Razima a publicista Jan Urban s tím, že společnost ministra také vyzvala k rezignaci. Blažek obvinění odmítá, podle něj Urban dlouhodobě podává trestní oznámení na ty, kteří se snažili hájit zájmy státu.

Blažek podle organizace převzal zastupování státu ve sporu s firmou, která požaduje od Česka miliardy kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou, v roce 2002. Bylo to těsně před schválením zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který v takovýchto případech zakazuje zastoupení státu advokátem. Tehdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer přizval podle Acta non verba Blažka na doporučení advokáta Zdeňka Koudelky, aby zajistil v případu nový znalecký posudek.

Urban na svém blogu na Aktuálně.cz uvedl, že současný ministr spravedlnosti zadal posudek firmě, která spolupracovala s ním a jeho manželkou. Zároveň poslal dopis rozhodcům v kauze Diag Human, aby nepoužívali již dříve vypracovaný posudek Radomila Kochánka a Josefa Luňáka. Uvedl, že si ho ministerstvo zdravotnictví nikdy neobjednalo. Na tomto posudku se přitom podle Acta non verba shodly obě strany sporu.

„Pavel Blažek vědomě lhal o podstatných záležitostech sporu s Diag Human, a to s cílem, aby obohatil sebe a svého kamaráda z dvojdomku. Nový znalecký posudek totiž stál třicetkrát více než ten původní - a o to šlo,“ prohlásil Razima. Urban na blogu doplnil, že cena za „zcela zpackaný, neudržitelný a posléze právem odmítnutý posudek“ činila 5,25 milionu korun. Publicista pak Blažka viní z dalších trestných činů. Podle něj například spolu s Koudelkou pravděpodobně zneužili pravomoc veřejné osoby.

„K posudku znalců, který Urban napadá, je nutné podotknout, že byl pro Českou republiku nejpříznivější a že byl rozhodčím senátem přijat jako důkaz a na rozdíl od dřívějšího posudku šlo o oficiální důkaz podaný se souhlasem tehdejšího ministra zdravotnictví,“ sdělil ČTK v tiskovém prohlášení Blažek. Dodal, že policisté zatím na základě publicistových oznámení nikdy neshledali, že by se někdo dopustil trestného činu.

Acta non verba podala v dubnu trestní oznámení na advokáta Koudelku, zhruba před třemi týdny ho pak rozšířila i na ministra spravedlnosti. Protikorupční policie se podle jejího mluvčího Jaroslava Ibeheje případem zabývá, oznámení na Blažka ale zatím neobdržela.

Diag Human si nárokuje mnohamiliardové odškodnění. Rozhodci mu v roce 2008 přiznali náhradu škody přes osm miliard korun. Strany se nyní přou o to, zda bylo toto rozhodnutí pravomocné. Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje, podle Diag Human je skončená.

Firma se tak snaží získat vysouzené peníze pomocí návrhů na exekuce českého majetku v zahraničí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?