Ministr nabádá obce k pomoci lákat lékaře do pohraničí

11. 5. 2001 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Malý zájem lékařů o službu v pohraničí v porovnání s velkými městy prý není zaviněn nízkým platovým ohodnocením, ale nedostatečnými podmínkami pro jejich trvalé usazení. Při včerejší návštěvě Tachovska to naznačil ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Vyzval samosprávy, aby se v tomto směru více zapojily do "lovu" na lékaře ...


PRAHA - například zajištěním bytů.

Problém nedostatku odborných lékařů netrápí jen Tachovsko.

„Doktoři zůstávají ve velkých městech. Považuji to za špatnou módu. Myslím, že pomoci musejí místní samosprávy třeba tím, že jim nabídnou byty,“

domnívá se Fišer. Podle něj je podobná situace i v Německu či Rakousku. Stejného názoru je také poslankyně parlamentu Milada Emmerová:

„Existuje jediný lék - zatraktivnit prostředí. Nabídnout byt, školu pro děti, možnost kulturního vyžití a podobně. Finanční důvody nehrají roli, protože platy jsou ve všech místech republiky srovnatelné.“

Například v Plané pobírají podle ředitele MUDr. Karla Lysého lékaři dokonce jedny z nejvyšších platů v kraji - v průměru bezmála 38 tisíc korun hrubého. Nic to však stále nemění na tom, že lékaři se do pohraničí nehrnou.

„Do malých nemocnic se nechce ani mladým doktorům, podle mě tam ale mají daleko příznivější profesní podmínky,“

uvedl Lysý.

„Ve fakultních nemocnicích léta jen drží na sálech háky, tady se dostanou k odborné práci mnohem dříve. Vždyť většina našich lékařských špiček začínala v malých nemocnicích.“

map, Severočeské noviny, 11.5.2001

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?