Ministr: Společné nákupy nemocnic už přinesly první úspory

12. 11. 2018 9:04
přidejte názor
Autor: Redakce
Společné nákupy materiálu už přinesly podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) nemocnicím, které jsou řízeny ministerstvem, první úspory. Plánuje proto do budoucna i společný nákup přístrojů. Řekl to na tiskové konferenci na úvod odborné konference Zdravotnictví 2019.


"Sdružené nákupy už zavedlo Slovensko, úspory byly velmi značné. Vidím potenciál v řádu desítek, možná stovek milionů korun," řekl ministr. Nemocnice vypsaly první společné veřejné zakázky letos v létě, objednávaly některé léky, rukavice, injekční stříkačky nebo pleny pro dospělé.

Nemocnice podle ministerstva společně koupí také léky na roztroušenou sklerózu, hemofilii, metastazující nádory prostaty, léky na imunoterapeutickou léčbu rakoviny a krevní deriváty. Zakázky budou celkem ve stovkách milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví čeká od společných nákupů státních nemocnic úspory v řádech stamilionů korun. Již dříve uvedlo, že za posledních šest let za energie ušetřilo díky společným nákupům přes půl miliardy korun. Odmítlo tím kritiku, že nemocnice kvůli jeho letošnímu pozdnímu nákupu energií prodělají. Hospodářské noviny napsaly, že nemocnice zaplatí navíc přes 440 milionů korun, což je zhruba o 60 procent víc než letos. Například krajské nemocnice Ústeckého kraje dokázaly podle listu elektřinu nakoupit levněji.

Bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který v současné době vede jednu z největších českých nemocnic Fakultní nemocnici v Motole, už dříve uvedl, že transparentnost české zdravotnictví prodraží. Farmaceutické a další zdravotnické firmy totiž budou muset držet zveřejněné ceny pro celou Evropu, v současné době se často daří vyjednat ceny nižší. Česko je podle něj příliš malý trh na to, aby na něj braly ohled. Domnívá se, že firmy budou tlačené regulačními úřady jednotlivých zemí a přestanou poskytovat slevy a bonusy českým odběratelům. Ministerstvo s firmami jedná a zvažuje možnost, že jednotkové ceny bude znát jen ono a nebudou zveřejněné v registru smluv.

Na konferenci řešili politici i odborníci problémy českého zdravotnictví, jako je například nedostatek lékařů a sester. Podle Babiše vláda zvažuje zavést pro 35.000 sester ve směnném provozu, které v nemocnicích nejčastěji chybí, příspěvek na bydlení. Podrobnosti ale sdělit nechtěl. Už dříve ministerstvo diskutovalo o výsluhách, jako mají vojáci či policisté, nebo dřívějším odchodu sester do důchodu. Letos i v příštím roce byl navýšen příspěvek za směnnost, který mají sestry k platům.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?