Ministr zdravotnictví: Peníze pro lékaře najdu

19. 10. 2011 8:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministr zdravotnictví Leoš Heger tvrdí, že najde pro nemocnice i lékaře na následující roky víc peněz. Ředitelé jeho slibům nevěří. "Dokud peníze od pojišťoven nedostaneme, slibům neuvěříme." Takový vzkaz včera poslali ředitelé brněnských nemocnic ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi poté, co prohlásil, že zajistí dostatek zdrojů pro vyšší výplaty lékařů i potřebné zákroky.


„V příštím roce bude ve zdravotnictví stejně peněz jako loni. Pokud někdo dostane víc, musí to zákonitě někde chybět,“ upozornil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Svou vizi nové úhradové vyhlášky, která bude platit od ledna příštího roku, představil ministr zdravotnictví po jednání s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem v areálu brněnského výstaviště.

Sjednotí platby

Heger uvedl, že do tří let sjednotí platby všem českých nemocnicím. Podle nového systému budou pojišťovny platit všem nemocnicím za stejné zákroky stejné množství peněz. Například za operaci slepého střeva fakultní i ostatní typy nemocnic dostanou stejnou částku.

Tak to dosud nebylo.

Někteří lékaři jsou vůči novému systému skeptičtí. „Není úplně vhodný pro určování placení péče. Zahrnuje totiž jen asi osm set skupin zákroků. Je jich ale potřeba mnohem víc,“ uvedl ředitel bohunické nemocnice.

Některé skupiny podle Krause obsáhnou příliš mnoho různých operací. „Například pod operaci horní části zažívacího traktu patří odříznutí žaludečního vředu za asi pět tisíc i kompletní odstranění jícnu, které stojí přes sto tisíc a je velice složité,“ řekl Kraus.

Nemocnice má podle nového systému za obě operace dostat stejnou částku. Konkrétní čísla však zatím ředitelé neznají. I proto se někteří z nich ostýchají sliby ministra hodnotit. „Známe zatím jen obecné teze bez konkrétních čísel nebo dat. S názorem počkám, dokud neuvidím návrh úhradové vyhlášky,“ sdělil ředitel Nemocnice Ivančice na Brněnsku Jaromír Hrubeš.

Ministr Heger se včera navíc vyjádřil, že se mu pravděpodobně podaří dodržet podmínky sepsané v memorandu, které vzniklo letos po akci lékařů Děkujeme, odcházíme. Tedy zajistit peníze na zvýšení jejich platů.

Ani tomu ale lékaři příliš nevěří. „Ministr ještě nedávno říkal, že podmínky možná nesplní. Teď zase obrátil. Zatím ale závazky plní, tak vyčkáme na jeho další kroky,“ sdělil šéf odborového klubu bohunické fakultní nemocnice Milan Navrátil.

Ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal zase upozornil na součást memoranda, která jeho dodržení při současném stavu zdravotnictví ztěžuje. „Je tam podmínka, že nemocnice musí zefektivnit provoz,“ řekl Drbal. Při zvyšování mezd bez podpory státu je to ale podle něj obtížné.

Možné úspory

Někteří ředitelé vidí možné úspory v rušení přebytečných nemocnic nebo v rozsáhlejších změnách. „V České republice je jedenáct fakultních nemocnic s příliš drahým a nevyužívaným vybavením. To je zbytečně moc,“ upozornil například ředitel úrazové nemocnice Karel Doležal.

K omezování zdravotní péče v Jihomoravském kraji už došlo. Například nemocnice v Ivančicích na Brněnsku zrušila v červnu dětské oddělení. Podle ředitele ale nebyly důvodem tohoto kroku ani tak úspory, jako dlouhodobý nedostatek lékařů. Péči o pacienty nemocnice převzaly Fakultní nemocnice.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?