Pokud by VZP k tomuto razantnímu kroku nepřistoupila, vzrostly by jí prý příští rok závazky po lhůtě splatnosti o šest miliard korun, píše se v návrhu zdravotně pojistného plánu na rok 2013, jímž se má toto pondělí zabývat správní rada instituce. Letos má hospodařit se čtyřmiliardovou ztrátou, objem dlužních závazků má dosáhnout 2,8 miliardy korun.
Při kalkulaci výdajů a příjmů příštího roku vychází management pojišťovny z pesimističtějších odhadů vývoje makroekonomických ukazatelů, než uvádí ministerstvo financí, Česká národní banka či resort práce a sociálních věcí. Počítá s růstem HDP o pouhou desetinu procenta, zatímco například Kalouskův úřad odhaduje jeho zvýšení o jedno procento. Rovněž průměrná mzda poroste dle odhadů VZP pomaleji, naopak počet lidí bez práce predikuje výraznější.
Příjmovou stránku bilance by měla dle pojistného plánu příští rok negativně ovlivnit nejen zamrzlá ekonomika země, ale také pokles počtu klientů o necelých 84 tisíc. To pro VZP představuje v příjmech ztrátu kolem 1,7 miliardy korun. Naopak 1,2 miliardy by mělo pokladně vynést plánované zrušení stropu na odvody pojistného.
Šetřit by se mělo víceméně plošně ve všech segmentech zdravotních služeb, ať už jde o ambulantní specialisty, laboratoře či nemocnice.
VZP počítá s pokračující redukcí počtu akutních lůžek a centralizací služeb do menšího počtu pracovišť, se spojováním lůžkového fondu chirurgických nebo interních oborů a chce iniciovat přesun vybraných plánovaných operací do režimu jednodenní péče.