Kroměřížsko OE Papírové lékařské předpisy se už brzy možná stanou minulostí. Elektronické předepisování léků by totiž mělo být pro všechny lékaře povinné od roku 2015.
Na internetu by také měla být k dostání nejen volně prodejná léčiva, ale i léky předepsané. Elektronické předepisování léků by podle politiků mělo zrychlit a zjednodušit předepisování a zabránit padělání receptů.
Lékaři na Kroměřížsku ale přechodu z papírové podoby na elektronickou moc nedůvěřují. Fungování v praxi si mnozí z nich zatím ani nedokážou představit.
Elektronický recept by měl mít podobu čárového kódu, který si pacient odnese z ordinace a lékárník jej poté přečte čtečkou. Na základě toho pak pacientovi vydá daný lék. Předpis na lék, u kterého není nutná osobní prohlídka, by tak mohli lékaři posílat i prostřednictvím SMS.
Třeba kroměřížský praktický lékař Miloš Kucián o přechodu na elektronickou verzi předpisů neuvažuje. Nepovažuje ji za přínosnou, ale spíše za rizikovou, jak z hlediska zdravotních rizik, tak kvůli úniku soukromých informací. Podle něj si v současné době každý pacient může zkontrolovat, co mu daný lékař na recept napsal. V případě toho elektronického bude odcházet jen s čárovým kódem a nebude vědět, co znamená.
„Především starší lidé to budou obtížně chápat. Je tu také velké riziko úniku dat. Všechna data budou přenášena internetem do centrálního úložiště, jehož provozovatelem má být soukromá firma. Systém je velmi zranitelný. Pokud dojde k poruše v centrálním úložišti, lékárník nemůže recept vydat,“ upozorňuje lékař.
Stejně tak může nastat problém při přerušení dodávky elektrického proudu. „Nevím, proč by se mělo rušit něco, co funguje. Nedělám si iluze, že tento systém bude pracovat. Dobře víme, jak funguje například registr vozidel,“ zmínil Kucián.
V mediích také zazněla zpráva, že elektronické recepty umožní objednávání léků přes internet. Včetně léků na předpis.
„Je to sice pěkné, ale k řadě léků je třeba vysvětlení lékárníka, jak je užívat, s čím je možno je kombinovat a tak dále. Objednávání léků přes internet vidím jako nebezpečné,“ prohlásil Kucián.
Pokračování na straně 3 Místo receptu čárový kód
Kvalitní lékárník je podle kroměřížského lékaře pojistkou, že pacient nezkombinuje nevhodné léky.
V praxi se s elektronickými recepty zatím nesetkala ani další praktická lékařka Nataša Žallmannová z Kroměříže.
„Zatím si o tom, co na nás chystají, jen čtu. Nemyslím si, že by to nějak lékařům ulehčilo práci, stejně recept budu muset vytisknout. Je to jen shromažďování informací a nejsem si jistá, zda je to úplně správné,“ zhodnotila lékařka.
Ani podle ní nebudou informace dostatečně chráněné a hrozí riziko zneužití. Přínos elektronických předpisů se podle ní míjí účinkem.
„Opravdu nevím, jaký to bude mít přínos pro nás a pro samotné pacienty. Pro starší lidi už vůbec ne. Je to jen systém, který možná zlepší komunikaci, tedy pošle nějakou informaci dál, ale to je tak všechno. Nelíbí se mi to,“ podotkla Žallmannová.
Jak budou fungovat čárové kódy, si zatím nedovede představit ani její profesní kolegyně Miroslava Molíková z Kroměříže. „Zatím nevím, jak by to mělo fungovat. Nedovedu si to moc představit. Například přenos dat mezi námi a nemocnicí moc nefunguje. Takže tomu moc nedůvěřuji,“ přiznala lékařka.
Podle ní Česká republika není na takové změny připravená. „Jsme v Česku, takže si nejsem jistá jestli je to v brzké době reálné. Vím, že v Anglii něco podobného funguje a docela dobře,“ řekla Molíková.
Kdyby byl prý ovšem systém skutečně bezchybný a fungoval by, uvítala by jej.
„Máme výbornou spolupráci s laboratoří, kam posíláme vzorky krve, a výsledky nám poté ihned přijdou elektronicky. To je paráda. V tomto případě si ale jistá nejsem,“ uzavřela lékařka.
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.