Mladí lékaři kritizují systém specializačního vzdělávání v ČR

2. 12. 2015 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Systém specializačního vzdělávání pro lékaře kritizoval místopředseda občanského sdružení Mladí lékaři Martin Kočí při debatě studentů medicíny s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD. Nelíbí se mu hlavně jeho centralizace, ale i dlouhé služby mladých lékařů v době, kdy se teprve připravují na první atestaci. Němeček chce systém změnit, návrh zákona dostane do konce roku vláda.


„Motivace k odchodu lékařů po promoci jsou tři - plat, osobní motivace typu výzva prosadit se jinde a vzdělávací systém. Ten je kamenem úrazu, německý či nizozemský systém jsou lepší,“ řekl Kočí. Otázka podle něj je, jak v Česku nabýt kvalitní vzdělání ve vybraném oboru.

Řada mladých lékařů to podle něj řeší tím, že se na atestaci připravují v zahraniční nemocnici. Náborový veletrh, který byl o víkendu v Praze, lákal mladé lékaře na vysoké výdělky a právě vstřícnější systém vzdělávání. Loni náboráři získali pro německé a rakouské nemocnice stovku českých lékařů.

Podle Kočího se dostane mladému lékaři v Česku kvalitního dalšího vzdělání jen v případě, že má štěstí na školitele. Mnoho lidí se po příchodu do praxe podle něj setká s tím, že je nikdo vzdělávat nechce.

Němeček uvedl, že navrženou změnou se přesune většina atestačního vzdělávání do regionálních nemocnic. Dřív regionální nemocnice toto vzdělávání zajišťovaly, za kvalitu zodpovídal primář oddělení, kde se lékař na atestaci připravoval. „Já si myslím, že dnes, jak je toto vzdělávání centralizováno do pár pracovišť, kde těch vzdělávaných je hodně, už to tak neberou, že kvalita je jejich vizitkou,“ řekl.

Ministr věří, že když se většina vzdělávání vrátí na mateřské pracoviště mladého lékaře, kvalita se zlepší. „Děláme v zákoně to, co si myslíme, že by mohlo pomoct, zákon se připravoval ve spolupráci i s akademickou obcí, lékařskou komorou a regionálními nemocnicemi,“ řekl s tím, že norma je nyní v legislativní radě vlády.

Němeček připomněl, že nedostatek lékařů řeší celá Evropa, hodně k tomu přispělo zpřísnění norem pro přesčasovou práci. Specifikem Česka je systém postgraduálního vzdělávání. Je extrémně roztříštěný do spousty oborů a podoborů, někdy je vzdělávání zbytečně dlouhé a je koncentrováno do několika málo pracovišť, vytrhuje lidi z jejich běžného prostředí.

Nyní se lékaři po promoci zaškolují pod dohledem zkušenějšího kolegy až sedm let, podle návrhu se má doba doba zkrátit na 2,5 až tři roky. Podle kritiků tím chce ministr jen řešit akutní nedostatek lékařů v nemocnicích. Kratší atestační příprava podle nich zhorší kvalitu mladých lékařů.

Podle ministerstva by ale i po složení atestační zkoušky lékař určitou dobu pracoval pod dohledem zkušenějšího kolegy. Česko sjednotí chystanou změnou pravidla se zbytkem EU. Počet školících oborů klesne ze 46 na 30. Základním oborem by už nebyla cévní chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie či geriatrie. Část specializací se přesune mezi nástavbové obory. Žádný menší obor podle ministerstva nevypadne, část specializací se jen přesune mezi nástavbové obory.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?