ČTK to řekla mluvčí ZČU Kamila Kolářová.
Tým výzkumného centra NTIS - Nové technologie pro informační společnost uspěl s nástrojem, který diagnostikuje dynamiku rakovinných buněk. „Umožňuje včas rozpoznat, kdy klasická rakovina přechází do fáze metastáz. Úspěch našich výzkumníků je o to větší, že jde o nejmladší tým NTIS,“ řekl jeho vědecký ředitel Eduard Janeček.
Soutěže se zúčastnilo přes 2700 lidí z nejlepších univerzit světa, registrovaných v 259 vědeckých týmech.
Tým složený z mladých výzkumníků do 24 let z plzeňského centra NTIS, katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd ZČU a Univerzity Karlovy získal medaile v pětidenním klání v inženýrských metodách syntetické biologie. Do finálového klání se probojoval společně s meziuniverzitním týmem výzkumníků z USA a týmem z univerzity v německém Heidelbergu.
Kromě ceny za nominaci do finále putují do Plzně ceny za nejlepší model, software a aplikaci v medicíně. Tým vedený Danielem Georgievem z NTIS má rovněž medaile za nejlepší prezentaci, technický design a wiki, tedy software, které vytváří weby umožňující uživatelům přidávat i měnit obsah, podobně jako v internetových diskusích.