První zoubky
Mléčné zuby se u dítěte začínají formovat již v děloze zhruba asi v 6. týdnu těhotenství, nicméně růst začínají kolem 6. měsíce věku dítěte, přičemž u každého je tento proces individuální. První zuby se tedy mohou objevit již dříve a stejně tak i později. Mnohdy je prořezávání zubů pro dítě bolestivou záležitostí, což na vlastní kůži zpravidla poznají i rodiče.
První zuby hrají důležitou roli ve vývoji a růstu pozdějších stálých zubů, neboť vytvářejí dráhy a otvory pro jejich prořezávání, pomáhají vytvářet správné rozestupy pro stálé zuby a v neposlední řadě jsou mléčné zuby důležité pro správný vývoj řeči.
Dočasný chrup je zpravidla bělejší než trvalý chrup, a to kvůli anatomické a fyziologické odlišnosti. Konkrétně má světlejší odstín korunky a slabší sklovinu, což vytváří dojem výrazně bělejších zubů.
Kolik je mléčných zubů?
Zhruba ve 3 letech by dítě mělo mít všechny mléčné zuby o osmi řezácích, osmi stoličkách a čtyřech špičácích, celkem tedy 20 mléčných zubů.
Růst mléčných zubů: pořadí
- Řezáky: 6. – 16. měsíc
- První stoličky (4): 13. – 24. měsíc
- Špičáky: 16. – 23. měsíc
- Druhé stoličky (4): 23. – 33. měsíc
Kdy vypadávají mléčné zuby?
Vypadávání mléčných zubů začíná přibližně mezi 6. a 7. rokem věku dítěte, přičemž postupně dochází k prořezávání trvalých zubů. Ve chvíli, kdy se již prořezávají zuby trvalé, jejich korunka postupně rozpouští kořeny mléčných zubů, a právě z tohoto důvodu se mléčné zuby začínají viklat a vypadávat.
Viklající zub často děti podpoří jazykem či prsty, což je naprosto v pořádku. Pokud si děti poradí s vypadáváním mléčných zubů svépomocí, je to rozhodně lepší než se snažit zub dítěti trhat silou.
Mezi prvními zuby, které se začnou viklat, budou pravděpodobně spodní řezáky. Zároveň se v tuto chvíli mohou již pomalu prořezávat první trvalé stoličky. Poté zpravidla následují horní řezáky, nejprve střední a následně postranní. Ve chvíli, kdy porostou stálé řezáky, dítěti bude asi 8 let.
Od 9 do 12 let věku dítěte dochází k postupné výměně ostatních mléčných zubů, přičemž zuby vypadávají zpravidla zepředu dozadu neboli od středu do stran.
Trhání mléčných zubů u dětí
Mléčné zuby sice postupným zanikáním kořene vypadnou zpravidla samy poté, co se vyviklají, často jejich vypadnutí urychlí například kousnutí do jídla, ale mnohdy je potřeba jim náležitě pomoci. Pokud se dítěti samotnému nedaří dostat viklavý zub ven, je na místě pomoc ze strany rodičů.
Jak vytrhnout mléčný zub
K vytrhávání mléčných zubů je vhodné použít buničitou vatu a jemným jednoduchým pohybem zub vypáčit. Vzhledem k tomu, že zuby jsou již téměř bez kořenů, jsou už v podstatě jen posazené na dásni, tím pádem by měly jít snadno ven. Pokud zub není uvolněný, neměli byste se pokoušet dostat ho předčasně ven. Zuby se zpravidla viklají několik dní i déle.
Obtížnější bývá trhání zadních zubů, tedy stoliček, pokud by se nedařilo opakovaně zub dostat ven, nebo byste měli strach, že dítěti ublížíte, je zcela namístě vyhledat zubního lékaře.
Pociťujete
Zkažené mléčné zuby
Proč se zuby kazí? Nejčastějším důvodem jsou sladké nápoje podávané malým dětem v dětských lahvičkách a horší jsou už snad jen dudlíky namáčené do medu. V prvním roce by se navíc dětem vůbec neměly jídla dochucovat cukrem a už vůbec ne nápoje. Dalším problémem může být kojení nebo krmení dítěte před spaním bez následného vyčistění zubů. Pokud se zuby kazí nebo dokonce musí být odstraněny, může to ovlivnit vývoj stálých zubů.
Zubní kaz vzniká tehdy, je-li v ústech narušeno Ph a vzniká kyselé prostředí poškozující zubní sklovinu. Pokud je navíc zanedbána zubní hygiena, to znamená, že není ze zubu pravidelně odstraňován plak (vrstva bakterií naléhající na sklovinu), šance na vznik zubního kazu je větší. Ústní prostředí narušují především sladká jídla a potraviny bohaté na škrob.
Zpočátku kaz nemusí být pouhým okem znatelný, proto je důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře od chvíle, kdy dítěti začnou růst první zuby. Vliv na rychlejší kažení mohou mít také křivé zuby, které ztěžují ústní hygienu.
Bolest mléčných zubů
Ve chvíli, kdy zub začne bolet, zubní kaz bývá již v pokročilém stádiu. V případě výskytu zubního kazu, lékař přistupuje k vrtání mléčných zubů, které následně vyplňuje plombou, a to nejčastěji bílou výplní, která se rodičům může prodražit. Amalgám se u dětí dle platné evropské legislativy používat nesmí.
Péče o mléčné zuby
Od chvíle, kdy se zuby začnou prořezávat, je o ně potřeba pečovat a čistit je. Správné čištění by se mělo provádět krouživými pohyby bez vyvíjení tlaku na zuby. Děti by se měly postupem času naučit čistit si zuby samy, ale zpočátku by jim je rodiče měli dočišťovat. Ústní vodu by neměly používat děti mladší 6 let, aby ji náhodou nespolykaly.
Kartáček na první zoubky
Zpočátku je možné je otírat kapesníkem nebo vlhkou gázou a až zhruba ve věku 3 let přejít na klasický kartáček se štětinami. V současné době se však vyrábějí i kartáčky i pro nejmenší děti. Tyto kartáčky bývají vyrobeny ze speciálních vláken, která jsou extrémně jemná a hustá, aby nepoškodila dětské dásně, jedná se například o kartáčky od dentálních společností Curaprox, Profimed či Lacalut.
Pasta na první zoubky
Pokud malé děti zubní pastu občas polykají, je lepší pořídit zubní pastu bez fluoridu, jelikož ten může mít při pravidelné konzumaci negativní vliv na dětský organismus. Zkuste tedy raději pastu, která je přímo určená pro věk vašeho dítěte. Pastu s fluoridem zvolte ve chvíli, kdy víte, že ji dítě nepolyká, neboť fluorid je prospěšný pro ochranu zubní skloviny.
Tipy pro zdravou péči o zuby
- Začít s čistěním zubů od prvního zubu
- Pravidelné a správné čištění zubů
- Dvakrát ročně chodit na pravidelné preventivní prohlídky
- Nedávat dětem sladké nápoje
- Omezit konzumaci sladkých pokrmů
- Neolizovat dětský příbor nebo dudlík, aby se nepřenesly bakterie z úst dospělého
Zdroj: schill.cz, prodeticokoliv.cz, vitalia.cz
Sestky nevypadavji, ty rostou az kolem 6 roku veku a jsou to prvni stale zuby