Všichni mají podezření
„Máme podezření, že se načerno uplácí za výběr porodníka, ale dokázat to nemůžeme,“ řekl nám náměstek ředitele FN Bulovka v Praze Jaroslav Štrof. Stejné podezření bez důkazů má i Česká lékařská komora.
„Máme signály o braní úplatků, ale zatím si nikdo oficiálně nestěžoval,“ řekl nám její mluvčí Pavel Kubíček.
Ředitelé nemocnic jen krčí rameny. Co se děje načerno, nikdo nechce příliš odkrývat. Ženy jsou nakonec spokojené a i v těch případech, kdy uplacený porodník na sál v kritickou chvíli nedorazil, musí držet jazyk za zuby.
Jinak by totiž riskovaly, že budou stíhány za úplatkářství. Celý problém je v tom, že službu, po níž ženy touží, si nelze legálně zaplatit.
„O zavedení poplatku za výběr porodníka jsme zatím neuvažovali, protože to ani oficiálně nejde,“ soudí Štrof.
Stejně odpověděl i primář porodnice z pražské motolské nemocnice Lukáš Rob: „Takový nadstandard zaplatit nelze. V naší porodnici pracují profesionální porodníci, zatím nevidím důvod, proč si připlácet.“
Televizi ano, lékaře ne
Vyjádření jiných zástupců nemocnic však naznačují i jistou únikovou cestičku.
„Zajistit si konkrétního lékaře u porodu si lze pouze u těch, kteří mají kromě úvazku na klinice svoji soukromou praxi. Pak maminka dochází k němu do ordinace a může se s tímto lékařem domluvit,“ říká mluvčí pražské Všeobecné fakultní nemocnice Petra Pekařová.
Také primář gynekologickoporodnického oddělení Vojenské nemocnice v Plzni Josef Reindl řekl: „Aby byl u porodu osobní gynekolog, to nejde. Stalo se nám to jen v případech, kdy se gynekolog kryje s naším externím pracovníkem a má v nemocnici službu, zrovna když rodí jeho pacientka.“
Zákon praví, že lékařská péče je u nás zadarmo. V praxi to tedy znamená, že ženy si mohou připlatit za lepší pokoj a stravu, ale za konkrétního lékaře u porodu nikoliv. Přitom pro většinu z nich je to pomalu to nejdůležitější.
Kubíček takový stav považuje za diskriminaci. Komora má proto připraven sazebník nadstandardních služeb, který ale podle něj nemá za vlády sociální demokracie žádnou šanci.
„V zemích EU to funguje, budeli politická vůle, mohlo by se to podobně změnit také u nás,“soudí i primář Rob.
„Například v Anglii lékař ve státní nemocnici má ještě soukromý pokoj, za který si pacientka zaplatí, a zde má i zdravotnický nadstandard.
„Podobně si lze konkrétního lékaře zaplatit také v Německu a Rakousku a není jistě náhodou, že o korupci ve zdravotnictví podle zprávy Transparency International tu mluví jen dvě procenta obyvatelstva.
Riskantní praxe
Současná praxe prodávání mobilů rodičkám totiž nese hned několik rizik. Některé ženy zbytečně vyhodily peníze, protože jejich porodník měl v té době stejně službu, jiným otrlejší lékař prostě vůbec nepřišel.
Zřejmě hřešil na to, že porod dopadne tak jako tak stejně dobře a šťastná maminka si stěžovat nebude. Ostatně nemá ani komu.
Peníze šly z ruky do ruky a ona se rovněž dopustila trestného činu. Třetím rizikem je však i zdravotní hledisko.
„Doktor, kterého jsem si zaplatila, měl brzy po stanoveném termínu porodu odjet na dovolenou,“ řekla nám jedna z novopečených maminek, která z pochopitelných důvodů chtěla skrýt svou identitu.
„Řekl mi tedy, kdybych nezačala rodit ani dva dny před jeho odjezdem, ať přijdu a on porod vyvolá.“Něco takového ale může podle odborníků matce i dítěti ublížit. Ministerstvo zdravotnictví však ani neví, zda by si nemocnice mohly troufnout za přítomnost konkrétního porodníka vybírat peníze.
„Vzhledem k tomu, že zákonem není definován pojem standardní a nadstandardní péče a služby ve zdravotnictví, nelze se jednoznačně vyjádřit k tomu, zda výběr ošetřujícího lékaře - porodníka ve zdravotnickém zařízení lze považovat za nadstandardní péči,“ řekla nám mluvčí ministerstva Aneta Kupková.
Ministerstvo podle ní uvažuje o změně právních předpisů v této oblasti, je však třeba pro to získat podporu.
Marta Pawlicová, Marta Prokešová, Deníky Bohemia