Moderní léčbu chronických ran používá jen 30 procent lékařů

18. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V České republice podle společnosti pro léčbu rány převažuje při ošetřování chronických ran, zejména bércových vředů a proleženin, tradiční postup, který je sice levnější, ale ne dost účinný. Moderní léčbu používá zhruba jen 30 procent lékařů a dvě třetiny pacientů nejsou adekvátně léčeny...


Praha - řekl ve středu novinářům ředitel společnosti Zdeněk Kučera.

Podle primáře pardubické nemocnice Iva Bureše moderní metody léčby už nespočívají v přikládání gázy přímo do rány a nekonečném převazování. Vedle používání nových obvazových materiálů, které v ráně vytvoří vlhké prostředí, je důležitá diagnostika, vyšetření biochemických parametrů pacienta, zjišťování podmínek, v nichž nemocný žije, a opakované návštěvy specialistů.

Markéta Koutná z Všeobecné fakultní nemocnice uvedla, že při moderní léčbě se používají materiály obsahující například látky zvládající infekce nebo čisticí a zvlhčující gely. Některé napodobují funkce kůže.

Bureš upozornil na to, že například tradiční léčba pacienta s bércovým vředem trvající 20 let může přijít na tři až čtyři miliony korun. Moderní intenzivní léčba trvá osm až deset týdnů a stojí zhruba 50.000 až 80.000 korun. Navíc kvalita života pacientů léčených po desetiletí a pacientů vyléčených v relativně krátké době se výrazně liší.

Podle předsedkyně společnosti Milady Franců vydání poslední vyhlášky o úhradě léčiv, která limituje náklady, brání tomu, aby moderní metody léčby začali používat lékaři, kteří to dosud neudělali.

Lékaři odhadují, že bércovým vředem trpí v ČR asi 100.000 lidí, ale přesná statistika neexistuje. Podle dubnového průzkumu agentury STEM se zdá, že nemocných by mohlo být dvakrát tolik.

O moderní léčbě ran budou jednat účastníci třídenní konference Evropské asociace pro léčbu rány, která bude zahájena ve čtvrtek a zúčastní se jí odborníci z 25 zemí.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?