Zejména moravské nemocnice předpokládají příliv pacientů ze Slovenska.
„Slovenské zdravotnictví je v jiné pozici než české, proto by tamní pacienti mohli začít naše zařízení vyhledávat. Na jedné straně jsme rádi, když nám pacienti přicházejí, ale nemůžeme rozdávat své ekonomické statky a nemít je zaplaceny,“ domnívá se ředitel Fakultní nemocnice v BrněBohunicích Jan Burian.
Chybí věstník ministerstva o úhradě peče pacientů Podle něj stále neexistuje věstník ministerstva zdravotnictví, který by řešil úhradu péče u zahraničních pacientů.
„Pokud by úhrada byla na úrovní slovenských cen, bylo by to pro nás ztrátové. Pokud budou využity české ceny, přivítáme slovenské pacienty s otevřenou náručí,“ dodal Burian.
Certifikace na přístroje
Fakultní nemocnice mají starosti také s udělováním certifikací na přístroje. „Udělali jsme kontrolu a jen u anesteziologických přístrojů jsme zjistili, že nejméně polovina neodpovídá evropským předpisům. Přístroje fungují dobře, ale potřebují certifikát EU. Je otázka, zda bude stanoveno jisté přechodné období, v němž by přístroje i bez certifikátu dosloužily,“ uvedl ředitel olomoucké fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka.
V opačném případě by podle něj musely nemocnice do přístrojové techniky investovat desítky milionů korun.
„Někdy jsme papežštější než papež a jsou po nás vyžadována přísná pravidla, jejichž splnění ale není finančně kryto. Ze zdravotního pojištění nemůžeme hradit vše,“ doplnila ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová.
Další, i když podle ředitelů zatím jen teoretickou hrozbou, je možná migrace středního zdravotního personálu i lékařů. „Je otázka, zda zejména mladí a jazykově vybavení zdravotníci nám neutečou do jiných zemí. To ale zatím neumíme odhadnout,“ prohlásil Vomáčka.
Deníky Morávia