Tak například čekací lhůta na operaci umělého kyčelního a kolenního kloubu ve frýdecko- - místecké nemocnici se momentálně pohybuje od roku a půl do dvou let. Dříve to byly tři roky.
„Zvýšili jsme frekvenci operací, proto se čekací lhůta částečně zkrátila. Dojdeli ke snížení financí pro nemocnice, odnese to samozřejmě pacient. Tím, že nebudou prostředky na pro . nancování materiálu, konkrétně endoprotéz, budou muset pacienti čekat ještě déle,“ sdělil primář ortopedického oddělení Petr Kozák.
Primář dodal, že kámen úrazu je v tom, že místo toho, aby se posilovaly stávající kapacity, které jsou osvědčené a fungují dobře, vznikají noví poskytovatelé stejného spektra péče.
„Počet prostředků je ale omezený. Pokud by nám pojišťovny navýšily prostředky na operace, jsme schopni za rok implantovat kolem pěti set endoprotéz na rozdíl od loňska, kdy jsme jich udělali tři sta dvacet. Pokud by k navýšení došlo, zkrátily by se samozřejmě i čekací lhůty pro pacienty,“ vysvětlil Kozák a zdůraznil, že prostředky, které se dávají do zdravotnictví, nejsou smysluplně využívány.
„Ze strany pojišťoven jsou bohužel podporována pracoviště, která nejsou schopna řešit komplikace po provedených výkonech, což je další plýtvání penězi,“ dodal.
Nemocnice se také obávají toho, že nebudou mít peníze na nákup léků. Slezská nemocnice v Opavě dlouhodobě eviduje na všech neuhrazených fakturách kolem sta milionů korun. Jen na lécích to činí asi polovinu z celkové částky. Jeden z jejích tří velkých dodavatelů léků, firma Alianz Unichem, proto dodala opavské nemocnici poslední léky koncem loňského roku.
„Před čtrnácti dny jsme se s touto firmou dohodli, že jim všechny dlužné částky uhradíme do konce letošního roku. Poté budeme jednat o obnovení dodávek,“ upřesnil ředitel opavské nemocnice Milan Cvek s tím, že nemocnice využívá služeb i jiných distributorů léků. I těm platí s velkým zpožděním.
„Pacient ale u nás není rozhodně ohrožen tím, že by nedostal potřebné léky,“ zdůraznil Cvek a dodal, že ještě hůře jsou na tom s placením některé fakultní nemocnice. Ředitel frýdeckomístecké nemocnice Petr Kacíř přirovnal současné financování nemocnic k situaci, kdy přijde občan do obchodu, bez zaplacení odejde se zbožím, a pak někdo řekne, že obchod nehospodaří dobře, protože nemá peníze.
„Stejně tak se vtlouká občanům do hlavy, že nemocnice nemají peníze. Přitom jsou to pojišťovny, které nemají dostatek prostředků na zaplacení zdravotní péče,“ vysvětlil Kacíř.
Stejný názor má i náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Jiří Veverka ( ODS). “ Přestaňme už mluvit o dluzích nemocnic. Jsou to pojišťovny, kdo neplatí své závazky nemocnicím, ať už je to z jakýchkoli subjektivních nebo objektivních důvodů. Nás to ale, jako zřizovatele nemocnic, nezajímá,“ shrnul Veverka.
Marie Stypková, Moravskoslezský deník