„Projekt vychází ze skutečnosti, že právě senioři se pravidelně starají o svá vnoučata. Mohou se tedy poměrně často dostat do situace, kdy znalost o poskytnutí první pomoci v dětském věku budou potřebovat. Jedním z cílů kurzů je naučit seniory nejen teoreticky, ale i prakticky poskytovat první pomoc v případech, které jsou právě v dětském věku nejčastější. Může jít o záchranu života,“ řekl primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Jan Boženský, který je odborným garantem projektu.
Senioři si v pětihodinovém kurzu zkouší první pomoc při úrazu, bezvědomí nebo třeba při vdechnutí cizího tělesa či prudké alergické reakci dítěte. Zároveň se učí, jak si přivolat záchrannou službu. „I tato zdánlivá banalita může být ve stresových situacích problémem,“ uvedl zdravotnický záchranář Radim Holek, který školení seniorů vede.
Projekt I s námi se mohou cítit bezpečně, který podpořil kraj, potrvá do poloviny prosince. Po seniorech z Havířova a Bohumína na Karvinsku si základy první pomoci připomenou i účastníci kurzů v Krnově na Bruntálsku a v Ostravě.