Stane se tak mimojiné v souvislosti s novou unijní směrnicí 93/104. Ta lékařům nařizuje pracovní dobu nepřesahující 48 hodin týdně. Předpis zároveň říká, že jakákoli přítomnost lékaře na pracovišti je prací a maximální týdenní přesčasy smí dosáhnout osmi hodin. Lékaři musí mít mezi směnami 11 hodin odpočinku a minimálně jednou za dva týdny mít 24 hodin souvislého volna.
Státy EU by měly tuto směrnici zavést od letošního září. Pokud nemocnice nevymyslí způsob, jak předpis obejít, budou vábit lékaře odjinud. Třeba právě z Polska.
Od 1. května navíc odpadne problém nostrifikace diplomů polských mediků. Odhaduje se, že Polsko může opustit třetina praktikujících lékařů ve věku 25-35 let. Přestože tedy může dojít ke generační mezeře, zdá se, že tuto skutečnost zatím nikdo nebere na vědomí.
Otázkou zůstává, kolik lidí z nových členských zemí se nakonec za prací opravdu přestěhuje. Na konci února byla v Bruselu zveřejněna studie, která mapuje situaci na evropském trhu práce.
Ve zprávě se uvádí, že pokud by na evropském pracovním trhu platila úplná svoboda pohybu, přestěhovalo by se z nových členských států do dnešních zemí EU během příštích pěti let asi jedno procento obyvatel. Ročně zhruba 220 tisíc lidí.
(dh), www.Zdravi.Euro.cz