Více o nemoci i její prevenci se lidé dozvědí v Centrech zdraví v Praze, Brně, Jihlavě, Plzni a Ostravě, kde si mohou také dát změřit okysličení krve a tlak. Spuštěn bude nový portál www.protimrtvici.cz.
„Většině lidí se zdá vzdálené, že by je mrtvice postihla. I já jsem k nim patřil a najednou jsem se probral v nemocnici po asi měsíčním kómatu. Nemluvil jsem, pravou stranu těla jsem měl bez citu a neschopnou pohybu,“ řekl novinářům předseda sdružení ICTUS Jan Dohnálek. Domů se dostal až po několika měsících. Nemluvil, nečetl, neušel ani 50 metrů.
Podle přednosty neurologického oddělení a iktového centra nemocnice v Chomutově a člena výboru cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti primáře Jiřího Neumanna je příběh Jana Dohnálka typický. „Důležité je při podezření na cévní mozkovou příhodu, i když se příznaky projevují jen mírně, jednat rychle a zavolat na linku 155,“ řekl.
K typickým příznakům patří náhlá slabost nebo pokles ruky či nohy na jedné polovině těla, pokles ústního koutku, potíže s mluvením a porozuměním řeči, náhlá porucha zraku, rovnováhy či koordinace a prudká a velmi silná bolest hlavy bez zjevné příčiny.
Riziko mrtvice se dá podle preventivního kardiologa a předsedy České společnosti pro aterosklerózu docenta Michala Vrablíka snížit prevencí. „Je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, pravidelně docházet na lékařské kontroly, a pokud je to potřeba, užívat léky, které jsou určeny k ovlivnění rizikových faktorů,“ řekl.
Riziko mrtvice je vyšší u lidí s vysokým tlakem a cholesterolem, poruchami srdečního rytmu, u diabetiků a také u kuřáků. „Samozřejmým předpokladem úspěchu je znalost vlastních rizik. Proto apelujeme na lidi, aby chodili na pravidelné preventivní prohlídky. Dospělým je hradí zdravotní pojišťovny každé dva roky,“ doporučili oba lékaři.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).