MSF: Boji proti epidemii eboly v Kongu brání násilí v regionu

8. 3. 2019 7:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Snahám zdravotníků dostat pod kontrolu stávající epidemii eboly v Kongu brání bezpečnostní situace v regionu, včetně útoků na zdravotnická centra. Na tiskové konferenci to uvedla předsedkyně mezinárodní organizace Lékaři bez hranice (MSF) Joanne Liuová. Podle ní jen za minulý měsíc zaznamenala organizace 30 incidentů a útoků na zdravotníky.


V Kongu jde o desátý případ epidemie tohoto onemocnění a světově druhý nejzávažnější. Podle Liuové se od loňského srpna virem nakazilo 907 lidí, z toho 569 onemocnění podlehlo. Liuová zároveň dodala, že i po sedmi měsících od vyhlášení nákazy v zemi více než 40 procent úmrtí na následky eboly je zaznamenáno mimo zdravotnická centra. Pacienti tak ani nevyhledali lékařskou pomoc.

Světová zdravotnická organizace (WHO) již dříve informovala, že práci zdravotníků provází v některých oblastech Konga často nedůvěra podpořená zejména šířením lživých informací o léčbě. Na konci února musela MSF evakuovat své pacienty ze zdravotnického centra na východě země, jež napadli a zapálili neznámí útočníci.

Liuová kritizovala i militarizaci situace v zemi. Podle ní konžská policie a bezpečnostní složky se snaží donutit lidi, aby uposlechli zdravotníky.

Ebola se šíří přímým kontaktem s krví či tělesnými výměšky nakažených. V pozdějších stadiích choroby jsou oběti velmi infekční. Nemoc se projevuje horečkami a vnitřním a vnějším krvácením, podlehne jí zhruba polovina nakažených.

Největší epidemie eboly postihla v letech 2013 až 2016 západní Afriku. Vyžádala si tehdy přes 11.000 obětí. Virem se nakazilo hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji přes 28.000 lidí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?