Pane Grolmusi, některé nemocnice v ČR zapomněly zvýšit zdravotním sestrám mzdy, jak to slíbil samotný ministr zdravotnictví. Také jste zapomněl? Pokud jste zapomněl, napravíte to?
Tazatel správně podotknul, že navýšení mezd sestrám slíbil pan ministr. Ten také slíbil, že prostředky na navýšení mezd zdravotnímu personálu budou zajištěny ze systému zdravotního pojištění. K tomu ale nedošlo. Naopak příjmy od zdravotních pojišťoven se na počátku roku meziročně snížily. Pokud tedy někdo na něco zapomněl, pak je to ministr zdravotnictví, rozhodně ne ředitelé malých nemocnic.
Naopak, my ředitelé se s důsledky nenaplněného slibu pana ministra setkáváme téměř denně, takže ani zapomenout nemůžeme. Mzdy ale z důvodu nastaveného systému úhrad zvýšit nemůžeme. Nemáme na to prostředky.
Veškerá snaha o úspory energií nebo při nákupu materiálu, léků či služeb pokryje sotva zvýšené DPH a loňské navýšení mezd lékařů, na které jsme už letos také nedostali prostředky. Z těchto důvodů už některé nemocnice v zemi přistoupily naopak ke snižování mezd, propouštění a omezování zdravotní péče. Dobrá zpráva je to, že náš zřizovatel Plzeňský kraj slíbil, že ve svých nemocnicích k podobné situaci nedojde. Tento slib plní.
Všechny nemocnice se potýkají s tím, že v nich zloději okrádají pacienty. Jak se tomu dá podle vás zabránit?
Tak předně doufám, že se to běžně neděje ve všech nemocnicích, v horažďovické nemocnici jsme tento problém vyřešili instalováním kamerového systému nejenom v areálu nemocnice (venkovní kamery), ale na všech chodbách lůžkových oddělení, a ve všech čekárnách u ambulancí.
Jakým způsobem kontrolujete, aby zdravotní sestry nepíchly bezmocným důchodcům velkou dávku sedativ a více se o ně nestaraly, ale naopak jim věnovaly dostatečnou péči?
Veškeré nakoupené léky jsou vedeny a uchovávány tak, aby se zamezilo jejich zcizení nepovolanou osobou (včetně zaměstnanců). Léky jsou podávány dle ordinace ošetřujícího lékaře, ordinace a podávání léků je řádně zaznamenáno do zdravotnické dokumentace. Aby byla jistota správného podávání léků ještě vyšší, provádí se kontrola evidence a podávání léků v tzv. interních auditech manažerkou kvality. Celá horažďovická nemocnice již byla 2x akreditována dle národních standardů, tudíž všechny procesy (včetně podávání léků) jsou nastaveny dle platných zákonů a vyhlášek.
Zajímalo by mě, proč je do areálu nemocnice následné péče v Horažďovicích povolen vstup psům?
Spousta pacientů, případně jejich příbuzných, chová různá domácí zvířata, a protože ta mohou mít příznivý vliv i na jejich zdravotní stav (odvedou je od zdravotních problémů pacientů), proto jsme zatím nezakázali do areálu vstup ani psům. Na druhou stranu je pravda, že někteří majitelé psů se nechovají tak, jak by měli (neodstraní např. psí exkrementy do instalovaných košů apod.), a tak pokud by toto nevhodné chování překročilo určitou únosnou mez, mohli bychom k zákazu vstupu psů do areálu v budoucnu přistoupit.
Chystáte nějaké další rekonstrukce? Budete kupovat nějaké nové přístroje? Pokud ano, za kolik a komu budou určeny?
V současné době žádné zásadní rekonstrukce neplánujeme. V průběhu posledních deseti let jsme již všechny podstatné vnější, ale i vnitřní rekonstrukce zrealizovali. Obdobné je to i s plánováním nákupu dražších přístrojů. Všechny přístroje potřebné k hospitalizaci a vyšetření pacientů jsme již pořídili, pouze pokud by se některý přístroj opotřeboval, nahradili bychom jej přístrojem novým.
Nebojíte se, že kraj bude dávat peníze do nové Klatovské nemocnice a Horažďovice přijdou zkrátka?
Ne. Toho se nebojím. Plzeňský kraj měl na výstavbu nové nemocnice v Klatovech vyčleněné zvláštní prostředky. Při výstavbě navíc ušetřil a uspořené prostředky právě kvůli nedostatečným úhradám za zdravotní péči opět vrací svým nemocnicím. Je ale třeba dodat, že nejde prioritně nebo pouze o peníze. V regionu vznikne nová nemocnice s velmi kvalitním přístrojovým vybavením. Zlepší se péče i komfort všech pacientů, včetně těch, kteří budou do Klatov jezdit z Horažďovic za akutní péčí.