V postižených částech pracovníci ministerstva zdravotnictví také provádějí průzkum dům od domu, aby zjistili osoby s příznaky této nemoci. Od vypuknutí nemoci na začátku listopadu úřady zaznamenaly 43 případů, z nichž však žádný nebyl smrtelný.
Výskyt malárie na karibském ostrově už nicméně vedl americké středisko pro kontrolu nemocí k varování občanů, aby v případě cesty do jamajské metropole brali antimalarika. Jeden Američan se začátkem listopadu malárií nakazil.
Zatím nejsou k dispozici informace, že by se tato nemoc vyskytla v některém z turistických letovisek na ostrově - všechny případy onemocnění jsou registrovány pouze v oblasti Kingstonu, zdůraznilo ministerstvo.
Návštěvníci nemají důvod k obavám, prohlásil ředitel státního výboru pro cestovní ruch Basil Smith. „Jsem přesvědčen, že aktivní kampaň vlády na zastavení nemoci bude velmi brzy úspěšná,“ řekl.
Jde o první výskyt malárie na Jamajce od roku 1965, ovšem zdroj nákazy zatím zjištěn nebyl.
Malárie patří k nejsmrtelnějším chorobám na světě. Každoročně na ni umírá kolem milionu dětí v chudých zemích s teplým a vlhkým podnebím, jež vytváří ideální prostředí pro moskyty, kteří přenášejí zárodky nemoci.
K prvním příznakům patří horečka, zimnice, bolesti hlavy i v celém těle a zvracení. Pokud není léčena, může vést malárie v těžkých případech až k smrti.
ČTK