ČTK to řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Květoslava Kotrbová. Údaje jsou platné ke konci minulého týdne, během kterého přibylo podle evidencí hygieniků pět nových nahlášených a potvrzených případů onemocnění. Za toto léto jde o největší přírůstek.
Nejvíce potvrzených případů - celkem 12, evidují na Strakonicku. „Jedenáct je v okrese Český Krumlov a 10 na Táborsku. Žádný případ onemocnění klíšťovou encefalitidou se zatím neobjevil na Jindřichohradecku,“ uvedla Kotrbová.
Pokud jde o relativní výskyt, což je počet onemocnění přepočtený na 100.000 obyvatel daného okresu, nejvyšší výskyt registrují hygienici na Českokrumlovsku - 18, na Strakonicku je to 17 a na Táborsku 9,7. „Zbývající okresy jsou pod průměrem kraje, který činí 6,9 na 100.000 obyvatel,“ uvedla Kotrbová.
U druhého nejvážnějšího onemocnění přenášeného klíšťaty, kterou je lymská borelióza, evidovali hygienici v Jihočeském kraji celkem 85 případů nahlášených a potvrzených onemocnění. „To je o 15 více než vloni. Celkem 22, což je nejvíc z celého kraje, hlásí okres České Budějovice, 21 okres Jindřichův Hradec a 20 okres Tábor, nejnižší výskyt (tři) je tradičně na Strakonicku,“ uvedla Kotrbová.
Podle ní současný charakter počasí klíšťatům vyhovuje. „K jejich aktivitě přispívá vlhké a teplé prostředí,“ uvedla. Při pobytu v přírodě, v lese nebo na březích vodních ploch je podle ní nutné dbát na prevenci. „Ta začíná správným oblečením pokud možno světlé barvy a s dlouhými rukávy i nohavicemi a pevnými vyššími botami. Samozřejmé je i používání vhodných repelentů,“ dodala. Po návratu z přírody hygienici doporučují se okamžitě a pečlivě prohlédnout a také se převléci, a to včetně spodního prádla. „Čím dříve klíště objevíte, tím se riziko přisátí či přenosu infekce snižuje,“ uzavřela Kotrbová.