„Mluvíme maximálně o sto kilogramech,“ uvedl Čapek s tím, že odhad vychází z nizozemských zkušeností. Předpokládá ale, že zájem o nákup konopí v lékárnách bude poměrně nízký a že bude dál pokračovat domácí pěstování této drogy pro vlastní účely, avšak bez státem garantované kvality. Kvůli ní by cena konopí v lékárně byla vyšší, podotkl Čapek, konkrétní sumu ale neřekl. Měsíční dávka legálního konopí by podle Mladé fronty Dnes měla stát zhruba 1200 korun.
V případě přijetí zákona by SÚKL, který by vydával licence k pěstování konopí pro léčbu, měl zřídit specializované oddělení o třech až pěti lidech. Muselo by přitom zajistit kromě kontroly správného obsahu kanabinoidů také úpravu konopí pro léčebné účely včetně sterilizace kvůli případné kontaminaci. Dále by musel být kontrolován výdej v lékárnách a výkup produkce a její distribuci. Proti tomu se postavili kritici předlohy, výhrady měla i vláda.
Poslanec TOP 09 Jiří Skalický přiznal, že mezi nezodpovězené otázky patří detaily procesu možného pěstování konopí a jeho výkupu včetně výkupní ceny. Do říjnové schůze Sněmovny by je měl vyjasnit sněmovní zdravotnický výbor. Do lékáren by měli konopí dodávat podle předlohy licencovaní výrobci a pěstitelé vybraní v soutěži, droga by měla být jen na elektronický lékařský předpis. Alespoň pro první dva roky novela počítá s dovozem konopí z ciziny, ať už z Nizozemska, nebo případně z Izraele.
Ředitel projektu léčebného využití konopí Jehuda Baruch z izraelského ministerstva zdravotnictví uvedl, že v jeho zemi ministerstvo pověřilo výkupem a distribucí konopí z osmi tamních farem společnost, která má na starosti distribuci zdravotnických prostředků. Šéfka zdravotnického výboru izraelského parlamentu Rachel Adattová uvedla, že v Izraeli je 11.000 licencovaných uživatelů konopí, kteří za měsíční padesátigramovou dávku z dovozu zaplatí 100 dolarů (zhruba 2000 korun).