Na některých pumpách MOL v ČR budou k dispozici defibrilátory

14. 6. 2018 7:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Na některých čerpacích stanicích skupiny MOL v Česku budou nově k dispozici externí defibrilátory. Zástupci MOL to sdělili na setkání s novináři. Firma uvedla, že s těmito resuscitačními přístroji dokáže i laik efektivně pomoci člověku postiženému poruchou srdečního rytmu.


Z 306 tuzemských stanic skupiny bude zatím osazena zhruba desetina. V první fázi se MOL zaměří na nejfrekventovanější dálniční tahy, součástí instalace bude také povinné proškolení personálu stanic. „Pokud se nám podaří zachránit alespoň jeden lidský život a vrátit pacienta zpátky do plnohodnotného života, bude to pro nás úspěšný a naplněný projekt,“ uvedl Miroslav Beznoska z MOL České republika. Zákazníci podle něj poznají stanici vybavenou externím defibrilátorem díky označení u vstupu. MOL tvrdí, že je první významnější tuzemskou sítí čerpacích stanic, kde budou defibrilátory připraveny.

„Ve svých mapách je uvidí i pracovníci operačních středisek záchranné služby linky 155 a mohou tak okamžitě nasměrovat pomoc na naše stanice,“ podotkl Beznoska. Doplnil, že přístroj má jednoduché ovládání s hlasovými instrukcemi a jeho využití je snadné, neboť sám pozná, zda pacient potřebuje výboj nebo ne. Není proto možné postiženému nijak ublížit. „V rámci skupiny MOL má již s defibrilátory na čerpacích stanicích pozitivní zkušenosti slovenský Slovnaft,“ dodala firma.

„Časový interval mezi kolapsem a příjezdem záchranné služby je ve většině oblastí pět až osm minut. Během této doby je ale již možné zahájit resuscitaci a použít automatizovaný externí defibrilátor, na čemž často závisí přežití postiženého. S každou minutou prodlevy totiž klesá naděje na záchranu postiženého o deset procent, zatímco včas provedená defibrilace dokáže zamezit až 73 procentům úmrtí,“ doplnila Barbora Truksová Zuchová, lékařka a tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

Skupina MOL je v současnosti s 306 stanicemi druhou největší tuzemskou sítí benzinových pump. Jedničkou je Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol, která má 404 stanic. Do čerpacích stanic skupiny MOL v ČR patří zelené stanice MOL, modré stanice Pap Oil a také jedna stanice značky Slovnaft v katastru obce Horosedly na Písecku. MOL si ji po dřívějším přejmenování pump značek Agip, Slovnaft a Lukoil ponechal kvůli zachování ochranné známky na českém trhu.

Na začátku letošního května firma oznámila, že přemění většinu ze 114 čerpacích stanic značky Pap Oil v Česku na MOL. Přejmenování by mělo být dokončeno do konce roku 2020. Generální ředitel MOL Česká republika Richard Austen dříve v rozhovoru s odhadl, že přeměna pump bude firmu stát zhruba půl miliardy korun.

MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní síť 2000 čerpacích stanic v deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy. Skupina aktivně působí ve více než 30 zemích a zaměstnává 25.000 lidí po celém světě. Provozuje i čtyři rafinérie a dva petrochemické závody.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?