Jeho úkolem bylo navrhnout řešení dlouhodobě špatné ekonomické situace v zařízení a doporučit radě kraje personální řešení pro obsazení místa ředitele. Tím se od 1. července stane Vladimír Múller.
„Mosteckou nemocnici, stejně jako další krajská zdravotnická zařízení, chce potopit ministr Rath. Dvojí zvýšení mezd zaměstnancům ve zdravotnictví prostě nemohou naše zařízení zvládnout. Nedochází totiž k navýšení jejich příjmů ze zdravotního pojištění a hledání dalších a dalších úspor už není řešením,“ vyjádřil se hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.
Dodal, že obdobný stav jako v Mostě řeší vedení nemocnic v kraji denně. V Mostě se dle jeho slov k tomu navíc přidalo špatně nastavené financování zdravotní péče, které vznikalo v letech
1992 až 1999. „Změny v něm se provádějí jen velmi obtížně a na to dnes nemocnice Most doplácí,“ upřesnil Šulc.
Právě navýšení mzdových tarifů v loňském roce zatížilo rozpočet nemocnice částkou téměř 24 milionů korun. Letošní zvýšení tarifních platů znamenalo navýšení nákladů o zhruba 25,8 milionu korun.
Podle zprávy pracovní skupiny je cestou k vyřešení problémů mostecké nemocnice komplexní řešení problematiky zdravotnictví v Ústeckém kraji, tedy například celkové optimalizace struktury a počtu oddělení nejen v rámci Mostu, ale i v rámci všech zdravotnických zařízení v kraji.
K optimalizaci hospodaření krajských zdravotnických zařízení by měly přispět i projekty realizované v rámci programu Efektivní zdravotnictví Ústeckého kraje (EFEZ). „Jedním z připravovaných projektů je například Centrum sdílených služeb. Jeho cílem je zlepšení a zprůhlednění ekonomiky zdravotnictví v regionu jako celku a současně zvýšení úrovně lékařské péče,“ přiblížil náměstek hejtmana Petr Fiala, který je garantem programu EFEZ.
Deník Mostecka