Proti rakovině čípku je v ČR očkováno 63 procent dívek

4. 11. 2016 8:23
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Po deseti letech od vstupu HPV vakcín k prevenci rakoviny děložního čípku na trh je v Česku očkováno 63 procent mladých dívek.


Výsledky očkování v ČR zatím nelze podle odborníků vyhodnotit, rakovina děložního čípku se totiž vyvíjí deset i více let. V zemích, kde se očkuje delší dobu, výrazně ubylo genitálních bradavic či přednádorových změn na děložním hrdle. Novinářům to dnes řekl Vladimír Dvořák, místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

S lidským papilomavirem (HPV) se během života setká 80 procent žen i mužů. Organismus většiny lidí se s HPV většinou sám vyrovná, u některých lidí ale vede k rozvoji karcinomu i jiného onemocnění. Virus způsobuje kromě rakoviny děložního čípku rovněž rakovinu v oblasti úst, hrtanu, konečníku, penisu či genitální bradavice. V Česku je ročně registrováno 1100 nových případů rakoviny děložního čípku a 400 žen tomuto onemocnění každoročně podlehne.

V Austrálii, kde jsou očkováni dvanáctiletí chlapci i dívky, se podle odborníků o 90 procent snížil výskyt HPV infekcí a genitálních bradavic a o 45 procent poklesl počet případů předrakovinových změn v nízkém stupni.

„Věříme, že u nás bude situace za pár let obdobná,“ uvedl Dvořák. Podle něj výsledky v Česku zatím nelze hodnotit. „Rakovina se vyvíjí deset a více let. Pokud teď sledujeme pokles případů zhoubných nádorů děložního hrdla, tak to není díky vakcíně, ale díky lépe fungující gynekologické prevenci,“ poznamenal.

Pojišťovny od roku 2012 hradí očkování proti papilomavirům pro třináctileté dívky.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?