„To, že chodí málo na screeningové vyšetření, je důvodem k tomu, že se nádory zachycují v pozdějších stadiích,“ řekl Valenta. Šance na vyléčení je v takových případech výrazně nižší, než když se podaří nádor včas odhalit.
Na Semilsku je úmrtnost na rakovinu prsu 38 případů na 100.000 obyvatel. „V Libereckém kraji to je nejvyšší úmrtnost. Nejnižší je na Českolipsku, kde je úmrtnost asi 28 případů na 100.000 obyvatel,“ uvedl Valenta. Počtem onemocnění rakovinou prsu Semilsko patří podle Valenty mezi průměrné v zemi. „To je důvod, proč jsme pátrali, jaká je účast žen ve věku 45 až 69 let na screeningu a z toho vyšlo, že na Semilsku je spolu ještě s trutnovským okresem nejnižší v republice. Zatímco v průměru republiky to je 61 procent, na Semilsku necelých 48 procent,“ dodal.
Společně s krajem a městem Semily proto již hygienici zahájili informační kampaň. Ženy nad 45 let mají vyšetření jednou za dva roky bezplatné, je součástí preventivních prohlídek hrazených ze zdravotního pojištění. Za důležité Valenta považuje také to, že se podařilo zřídit nové mamografické pracoviště pro preventivní vyšetření přímo v nemocnici v Jilemnici. Předtím musely ženy za screeningem jezdit do sousedních okresů, nejbližší v kraji byly v nemocnicích v Jablonci a Liberci.