Praha -
Stěhování právě začalo a v polovině roku by měla být do Olomouce převezena poslední technika. Zdravotníci i někteří generálové a odborníci soudí, že jde o zbrklé rozhodnutí.
„Pokud je celek perfektně funkční, není třeba s ním hýbat,“řekl jeden z generálů. Podle něj je problém v nevyjasněné koncepci reformy. Armádní velení lavíruje mezi typem armády, která obsahuje všechny složky, a vojskem zaměřujícím se na specializace. Těmi jsou právě zdravotníci, chemici a pasivní sledovací systémy.
„Specializace jsme slíbili spojencům. Přitom dochází k jejich rozpadu. Ani slíbené transportní kapacity nepořizujeme. Kompletní armádu chtějí velitelé udržet kvůli obraně země, ale i v tom jsme stále více závislí na spojencích z NATO. S takovou budeme mít v alianci za chvíli strašnou pověst,“ vysvětlil sociolog Ivan Gabal.
NÁKLADY NA PROVOZ ZAŘÍZENÍ: |
---|
Zbiroh: roční náklady - 8,5 milionu Kčúprava základny - 3,7 milionu Kč Olomouc: roční náklady - 1,5 milionu Kč úprava základny 2,3 milionu Kč |
Sami zdravotníci z 6. polní nemocnice, kteří se účastnili misí v Albánii, Turecku, Afghánistánu a Iráku, se obávají, že elitní útvar bude nakonec rozmělněn v jiných zdravotnických zařízeních. Někteří namítají, že zánikem Zbirohu přestane existovat posádka, která byla pro přípravu zahraničních misí nezbytná. Byla totiž bezpečná, blízko letiště a dalších dopravních uzlů. Budoucí stanoviště v olomouckých kasárnách prý tak bezpečné není, protože jej ohrožují záplavy.
„Při poslední povodni v roce 1997, která měla charakter tisícileté vody, byl areál Sochorových kasáren zaplaven do výše 60 centimetrů. Za posledních sto let se to stalo pouze jednou,“zdůraznila ale Jana Růžičková z generálního štábu.
„Polní nemocnice chceme umístit poblíž stálých vojenských nemocnic, aby se personál mohl permanentně vzdělávat a vykonávat praxi. Navíc se to vyplatí i ekonomicky,“ doplnila Růžičková. Ke konci roku totiž zanikne i vojenská nemocnice v Plzni, na niž posádka Zbiroh odborně navazovala.
JAN RYCHETSKÝ, Střední Čechy